Bazı yabani korunga türlerinin ex vitro hızlı çoğaltımı
Ex vitro propagation of some onobrychis species
- Tez No: 284859
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araştırmanın amacı, korunga bitkisinin in vitro kültür ortamı taklit edilerek sıvı besin maddeleri ve bitki büyüme düzenleyicilerinin bir arada kullanımı ile ex vitro şartlarda çelik materyalinden kısa sürede köklendirilmesidir.Bu çalışma 2009 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü seralarında Faktöriyel Düzende Tesadüf Parselleri Deneme Desenine göre yürütülmüştür.Köklendirme çalışmasında 4 tanesi endemik olmak üzere toplam 6 farklı yabani korunga türüne ait çelikler kullanılmıştır. Çeliklere sıvı MS ile birlikte büyümeyi düzenleyici maddelerden IAA değişik doz ve sürelerde uygulanmıştır.Yapılan çalışma sonucunda; endemik olmayan korunga türleri endemik olan türlere göre, daha iyi sonuçlar vermiştir. Korunga çeliklerinde köklenme oranı, kök sayısı ve kök uzunluğu bakımından en iyi sonuçlar Onobrychis oxyodonta Boiss. türünde elde edilmiştir. Hormon uygulamasında ise; 50 mg/l IAA kullanımı köklenmeyi kontrole göre önemli ölçüde arttırırken, 50 mg/l üzerindeki hormon uygulamaları köklenme oranında az da olsa düşüşlere sebep olmuştur. Köklendirme ortamında bekletme süresi açısından da 8 saatlik bekletme süresinde 16 saatlik bekletmeye göre daha iyi sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to root sainfoin under ex vitro conditions in short time using in vitro basal media and plant growth regulators.This study was conducted during 2009 at the greenhouses of The Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Ankara University using completely randomised factorial experiment .Cuttings of six wild sainfoin species including 4 endemic species were used for rooting. These were treated with different doses and times with IAA in liquid MS medium.The results showed better rooting performance of endemic sainfoin species compared to non-endemic species. The best frequency of rooting, number of roots per plant and root length was recorded Onobrychis oxyodonta Boiss. Comparing doses of IAA, significantly improved rooting was obtained using 50 mg/l IAA compared to control. Application of IAA above 50 mg/l induced inhibition in rooting. As for as treatment time is concerned, 8 hours treatment with IAA showed better results compared to 16 hours treatments.