Fide dikiminde düzgün şekilli yuva açabilecek bir mekanizmanın tasarımı
Design of a punch opener mechanism for transplanting
  1. Tez No: 284864
  2. Yazar: OKRAY OREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada sıkıştırılmış toprak bloklu ve viyollerde yetiştirilmiş fidelerin dikimi için düzgün şekilli yuva açabilecek bir mekanizmanın tasarlanması amaçlanmıştır.Bu amaçla bilgisayar destekli tasarım ve analiz programları yardımıyla bir mekanizma tasarlanmıştır. Mekanizmaların kinematik analiz yöntemleri incelenerek bu yöntemler ışığında tasarlanan mekanizmanın konum, hız ve ivme analizleri yapılmıştır. Mekanizmanın çukur açıcı ucunun izlediği yörünge de tasarım ve mekanizma analiz programları ile bilgisayar ortamında çizdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that to design a punching mechanism for planting vegetable seedlings which are growth in blocks and pots.For this purpose a mechanism was designed by the aim of computer aided design and analysis software. After surveyed mechanism?s kinematic analysis methods designed mechanism?s displacement, velocity and acceleration analysis was developed. In addition to analysis, mechanism?s punching (digging) node?s path was plotted on the screen by mechanism analysis software.