Kültürel peyzaj kavramı kapsamında bir değerlendirme: Ulus-TBMM tarihi aksı (Ankara)
An evaluation on the concept of cultural landscape:Ulus-TBMM historical axes (Ankara)
- Tez No: 284884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKDEN TAZEBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı kültürel peyzaj kavramının ve Atatürk Bulvarı Tarihi Aksı'nın Cumhuriyet döneminden bu yana ele alınarak, sahip olduğu kültürel peyzaj değerlerinin ortaya konmasıdır. Çalışmanın kapsamını ise bu aks üzerinde yer alan bazı açık ve yeşil alanlar oluşturmaktadır.Beş aşamalı bir yöntemle incelenen Atatürk Bulvarı Tarihi Aksı'nın kültürel peyzaj değerlerinin saptanmasına yönelik olarak bir uzlaşı sağlama yöntemi olan Delphi tekniğinden yararlanılmıştır.Kültürel peyzaj kavramı kapsamında ele alınan Atatürk Bulvarı Tarihi Aksı geçmiş dönemlerden bu yana Ankara'nın bilinen en eski ve tek bulvarıdır. Bunun yanı sıra Ankara için bir kültürel peyzaj niteliğindedir.Bu çalışmada kültürel peyzajın, insanlığın ve doğanın ortak eseri olma özelliğine değinilerek; belirtilen tarihi aksın kültürel peyzaja olan katkılarının ve zaman içerisindeki değişimlerinin kültürel peyzaja olan etkilerinin belirlenmesi, Ankara kentine tarih boyunca tanıklık etmiş bu aksın önemini vurgularken; Ankara kentinin de kültürel peyzajını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the level of consensus among experts on the concept of cultural landscape and the cultural landscape values of Atatürk Boulevard Historical Axes in Republic era. This research covers certain green and open spaces on the Atatürk Boulevard Historical Axes.Delphi technique which is used for consensus establishing method was utilized to determine the landscape values of the Atatürk Boulevard Historical Axes.The Atatürk Boulevard Historical Axes which is the subject of this research is the oldest and very-well-known boulevard of Ankara from past to present. Moreover, it has cultural landscape features for Ankara.