Orman yangınları sonrası yapılan yenileme çalışmalarının peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi: Antalya Serik-Taşağıl bölgesi örneği
Evaluation of renovation projects in post-fire forest zones with respect to landscape architecture: Antalya Serik-Taşağil region case
- Tez No: 284883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez kapsamında orman yangınları sonrası yapılan yenileme ve ağaçlandırma çalışmaları, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından başlatılan ?Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dayanıklı Ormanlar Tesisi Projesi (YARDOP)? Antalya Serik-Taşağıl yangın bölgesi özelinde irdelenmiştir. Projeye ilişkin yapılan araştırmalar ve analizler değerlendirilerek, Serik-Taşağıl yangınında yanan alanın rehabilitasyonu ve yangına dirençli orman tesisi sırasında kullanılabilecek tür ya da türlerin seçiminin yanısıra, olası yangında tahribatı en aza indirebilmek için araziye uygun şekilde uygulanması gereken konularda öneriler sunulmuştur.Çalışma kapsamında özellikle orman yangınları gibi onarımı kolay olmayan ve zaman alan konularda Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin ormanların yönetimindeki önemi vurgulanmış olup; Coğrafi Bilgi Sistemi yazılımı ile alana özgü sayısal arazi modeli ve öneri alan kullanımlarına ilişkin üç boyutlu modellemeler oluşturularak, gerekli planlamaların araziye uygunluğu tespit edilmiş ve alana özgü oluşturulmuş haritalar kullanılarak sistemli bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Antalya Serik-Taşağıl yangınından sonra OGM'nin başlattığı ?Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dayanıklı Ormanlar Tesisi Projesi (YARDOP)? çalışma alanı ölçeğinde irdelenmiş ve yapılan-yapılması planlanan çalışmalar Peyzaj Mimarlığı meslek disiplini çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, renovation and forestation activities, which are done after the forest fires, was discussed under the project in Antalya Serik-Taşağıl fire zone called“Rehabilitation of Burnt Forest Areas and A Fireproof Forest Facility Project (YARDOP)”initiated by General Directorate of Forestry (OGM). In addition, researches and analysis related to project are evaluated, and proposals are submitted in the matters of the rehabilitation of burned field in Serik-Taşağıl fire, the selection of a species or species available during fire-resistant forest plants as well as the implementation to minimize potential fire damage appropriately to the land.In the context of the study, the importance of Geographic Information System (GIS) in the forest management has been emphasized particularly the issues such as forest fires which are difficult to amend and time-consuming; three-dimensional modeling related to GIS software and the digital terrain model for proposed land use areas has been created, the suitability of land for necessary planning has been determined, and the created area-specific maps are used systematically. This thesis has been evaluated in the workspace scale of project“Rehabilitation of Burnt Forest Areas and A Fireproof Forest Facility Project (YARDOP)”initiated by General Directorate of Forestry (OGM) after Antalya Serik-Taşağıl forest fire and the studies have been assessed under the frame of Landcape Architecture dicipline.