Ceviz (Juglans regia L.) fidanı üretiminde epikotil aşısının aşı başarısı ve fidan gelişmesi üzerine etkisi
Effect of epicotyl grafting on graft success and nursery growth in walnut (Juglans regia L.)
- Tez No: 284891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, cevizde epikotil aşısı uygulayarak hızlı fidan üretme amaçlanmış ve epikotil aşı başarısı üzerine çeşit ve aşı zamanının etkisi incelenmiştir. Çeşit olarak `KR-2' ve `Chandler' çeşitlerinin aşı kalemleri kullanılmıştır. Tohumlar 48 saat suda bekletilip en az 1224 saat süreyle katlandıktan sonra serada çimlendirilmiş, çimlenen tohumlarda kök ucu kesimi yapılmış ve torbalara ekilmiştir. Epikotil aşıları yarma aşı metodu kullanılarak 14 Nisan ve 14 Mayıs 2009 olmak üzere iki dönemde yapılmıştır. Aşı yeri parafilm ile sarıldıktan sonra nemli perlit ile kapatılmış ve serada kaynaştırmaya alınmıştır.Aşı tutma oranı bakımından aşı zamanları arasında önemli farklılık tespit edilmiştir. Nisan ayında aşı tutma oranı %75 Mayıs ayında ise %55 olmuştur. Aşı başarısı çeşitler arasında benzerlik göstermiş ve `KR-2' çeşidinde %68 ve `Chandler' çeşidinde %62.5 bulunmuştur. Aşı sürgünlerinin kalınlığı ve uzunluğu bakımından çeşitler arasında görülen farklılıklar aşı zamanlarına göre değişiklik göstermiştir. `Chandler' çeşidinde aşı sürgününün kalınlığı ve uzunluğu birinci dönemde sırasıyla 7.03 mm ve 20.24 cm ve ikinci dönemde 6.81 mm ve 20.69 cm olurken bu değerler `KR-2' çeşidinde sırasıyla 6.07 mm, 10.26 cm ve 7.03 mm, 16.98 cm olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, cevizde epikotil aşısı uygulayarak bir yıl içinde aşılı fidan üretilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to achieve the rapid propagation of grafted walnut plants by epicotyl grafting, and to investigate the effects of cultivars and grafting dates on success of epicotyl grafting. One year old shoots of `KR-2? and `Chandler? cultivars were used as scion wood. To obtain seedlings, walnut seeds were soaked in water for 48 hours, cold-stratified for minimum 1224 hours and then germinated in greenhouse. Seedlings of which root tips were clipped were planted in bags. Epicotyl graftings were performed by applying cleft grafting method on two dates; 14 April and 14 May in 2009. Graft points were sealed with parafilm and covered with moist perlite. Grafted plants were kept in greenhouse for callus formation and graft take.There was significant difference between the grafting dates for grafting success which was 75% in April and 55% in May. Graft success was similar between the cultivars that it was 68% in `KR-2? and 62.5% in `Chandler?. Differences observed between the cultivars for shoot diameter and length was affected by grafting dates. Shoot diameter and length in `Chandler? were 7.03 mm and 20.24 cm on the first grafting date, and 6.81 mm and 20.69 cm on the second grafting date. In `KR-2?, they were 6.07 mm and 10.26 cm, and 7.03 mm and 16.98 cm on the first and second grafting dates, respectively. The results showed that grafted walnut trees could be produced within a year by epicotyl grafting.