Ceviz (j.regia l.) fidanı üretiminde aşılama yöntemi ve zamanının aşıda başarı, fidan verimi ve gelişmesi üzerine etkileri
- Tez No: 47721
- Danışmanlar: PROF.DR. MENŞURE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CEVİZ (Juglans regia L.) FİDANI ÜRETİMİNDE AŞILAMA YÖNTEMİ ve ZAMANININ AŞIDA BAŞARI,FİDAN RANDIMANI ve GELİŞMESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Zikri BAYTAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Menşure ÇELİK 1995, Sayfa : 40 Jüri : Prof.Dr.Menşure ÇELİK Prof.Dr.Hasan ÇELİK Prof.Dr. Arif SOYLU Bu araştırma 1993-1995 yıllan arasında Ankara'da iki değişik ekolojide yapılmıştır. Yalova- 1 çeşidine 4 farklı göz aşısı (bilezik, I, yama, yongalı) yöntemi 15 Temmuz ve 15 Ağustos dönemlerinde uygulanmıştır. Uygulamalarda aşı tutma oranı (%), sürme (%), ortalama sürgün uzunluğu (cm.), kış düşük sıcaklık zararı (%) ve fidan randımanı (%) oranlan belirlenmiştir. 15 Temmuz da yapılan aşılar 15 Ağustos da yapılan aşılara göre daha uygun sonuçlar verirken, aşı yöntemlerinden bilezik aşı diğer iki aşı yöntemine göre daha başanlı bulunmuştur. Çalışmada yongalı aşı uygulamalanndan basan elde edilememiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ceviz, Aşılama, Yalova- 1, Bilezik aşı, I Aşı, Yama Aşı, Yongalı aşı
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF THE PERIODS AND METHODS OF BUDDING ON SUCCESS OF GRAFTED NURSERY TREE PRODUCTION OF WALNUT (Juglans regia L.) Zikri BAYTAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof.Dr.Menşure ÇELİK 1995, Page : 39 Jury : Prof.Dr.Menşure ÇELİK ProfDr.Hasan ÇELİK Prof.Dr. Arif SOYLU This research was carried on at two locations in Ankara between 1993-1995. Four different budding methods (ring, I, patch, chip) were applied for Yalova- 1 on walnut seedling on 15 July and 15 August periods. The main parameters are success of grafting (%), bud-burst of grafts (%), shout length (cm ), and final take (%). July grafts and ring grafts gave better results. KEY WORDS : Walnut, Grafting, Yalova- 1, Ring Budding, I Budding, Patch budding. Chip Budding.