Mono ve disazobenzo[c]sinnolinlerin sentezi ve spektral özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and spectral investigation of mono and bisazobenzo[c]cinnolines
  1. Tez No: 284924
  2. Yazar: ÖZNUR ÖLMEZ UÇKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada 3,8-dihidroksibenzo[c]sinnolin 3,8-dimetoksibenzo[c]sinnolinin piridin.HCl ortamında hidroliziyle elde edildi. 3,8-Dimetoksibenzo[c]sinnolin, 4-klor-3-nitroanisolün aktif Cu ile Ullmann reaksiyonu ve elde edilen ürünün, 4,4'-dimetoksi-2,2'-dinitrobifenil, Pd-C/hidrazin ile yapılan indirgen halkalaşmasıyla sentezlendi. Aromatik primer aminler diazolandı ve 3,8-dihidroksibenzo[c]sinnolin ile kenetleme reaksiyonlarından yeni mono ve disazobenzo[c]sinnolinler elde edildi. Sentezlenen mono ve disazobenzo[c]sinnolinlerin yapıları spektral yöntemler (FT-IR, 1H-NMR ve LC-MS) ve element analizi ile aydınlatıldı. Bileşiklerin absorpsiyon spektrumları üzerine çözücü, asit ve baz etkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study 3,8-dihydroxybenzo[c]cinnoline was synthesized by hydrolizing of 3,8-dimethoxybenzo[c]cinnoline in pyridine.HCl. Synthesis of 3,8-dimethoxybenzo[c]cinnoline was achieved by Ullmann reaction of 4-chloro3-nitroanisole with activated Cu and then by reductive coupling of the corresponding product, 4,4'-dimethoxy-2,2'-dinitrobiphenyl, with Pd-C/hydrazine. New mono and disazo compounds have been obtained from the coupling reactions of diazonium salts of primary aromatic amines with 3,8-dihydroxybenzo[c]cinnoline. The structures of all the compounds were determined by using spectral data (FT-IR, 1H-NMR and LC-MS) and elemental analysis. The effects of different solvents, acid and base on the electronic spectra of mono and disazobenzo[c]cinnolines have been investigated.