Mono ve disakkaridlerin kapiler elektroforez yöntemi ile tayini
Determination of mono and disaccharides by capillary electrophoresis
  1. Tez No: 166405
  2. Yazar: ASLI GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ERİM BERKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
MONO VE DİSAKKARİDLEkİN KAPİLER ELEKTROFOREZ YÖNTEMİ İLE TAYİNİ ÖZET Karbohidratlar miktarları bakımından dünyadaki en yaygın organik bileşiklerdir, bitki hayvan ve mikroorganizmaların yaşam aktivitelerinin her birine dahil olmuşlardır. Ayrıca karbohidratlar en önemli besin bileşimi olup, insan giyimi, kağıt ve birçokbioteknolojik ürünlerin(bira ve antibiotik gibi) hammaddesidir. Karbohidratlar kimyasal yapılan itibari ile üç ana bölüme ayrılırlar; monosakkaritler, disakkaritler ve polisakkaritler. Mono ve disakkaritler birçok yiyecek ve içecekte yaygın olarak bulunmakta ve gıda ilave maddesi olarak kullanılmaktadırlar. Beslenme, biyoloji ve gıda bilimleri açısından gıda örneklerindeki şeker içeriklerinin izlenmesi önemlidir. Son yıllarda kapiler elektroforezin (CE) şeker analizlerine uygulandığı görülmektedir. Kapiler elektroforetik yöntemlerin klasik kromotografik yöntemlere göre avantajı reaktif tüketiminde, örnek hazırlama ve analiz süresinde belirgin azalmadır. CE yüksek ayırma gücü nedeniyle özellikle kompleks yapıda gıda matriksleri için uygun bir yöntemdir. Ancak CE'nin karbohidrat analizlerine uygulanmasında iki konuda sınırlama vardır. Bunlardan biri, karbohidratlarm UV dedeksiyonu için gereken kromofor ya da florofor gruplarının olmayışı, diğeri ise karbohidratlarm büyük çoğunluğunun yüksüz olmasıdır. Bu çalışmada karbohidratlarm vücut kimyası içinde amino asitlerle ve proteinlerle yakın ilişkisine dayanarak, amino asitler sakkaritler için ayırma ortamı olarak kullanılmıştır. Bu yolla sakkaridlere yük kazandırılmış ve aralarında mobilite farkı yaratılarak ayrılmaları ve indirekt UV ile tayinleri sağlanmıştır. Geliştirilen analiz yöntemi meyve sularında glikoz, fruktoz ve sukroz tayinlerine uygulanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF MONO AND DIS ACCHARIDES BY CAPILLARY ELECTROPHORESIS SUMMARY Carbohydrates are, in terms of their quantity, the largest group of organic compounds on the earth and are implicated in every form of living activity in plants, animals and microorganisms. They are one of the most important food constituents, the raw materials for human clothing, and the rawmaterial for paper and for many biotechnological processes, such as the production of beer and antibiotics. Carbohydrates are classified according to their chemical structure into three main groups of compounds namely monosaccharides, oligosaccharides and polysaccharides. Mono and disaccharides such as glucose, fructose and sucrose are widely distrubuted in various food and beverage, while these compounds are often used as food additives. Therefore monitoring of sugars in food samples is essential and important in the fiels of nutrition, biology and food science. More recently, capillary elektrophoresis (CE) has been employed for the sugar analysis. The advantage of the capillary electrophoretic methods is the considerable diminuation in the sample preparation and analysis times, as well as in the reagent consumption. CE is particularly suitable in the analysis of complex natural matrices, owing to its higher resolving power. However, the application of CE to carbohydrate analysis is somewhat limited. The first problem is the lack of chromophores or fluorophores in carbohydrates for ultraviolet ( UV ) dedection. Another problem with carbohydrate analysis by CE is that the majority of carbohydrates have no charge. Based on the biochemical studies on the interaction between carbohydrates and aminoacids or proteins in body, it was developed a new capillary electrophoretic method using amino acids as the seperation medium for carbohydrates. By this way, both the separation and indirect detection of carbohydrates are achieved. The metod was applied to the determination of sugar content, mainly glucose, fructose, and sucrose in fruit juices.