Gambin kullanılarak bazı metal katyonlarının spektrofotometrik olarak birlikte tayininde kemometrik yöntemlerin kullanılması
The application of chemometric techniques to the simultaneous spectrophotometric determination of some metal cations by using gambin
  1. Tez No: 284935
  2. Yazar: NİLÜFER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KENAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fe3+, Ni2+ ve Co2+'ın bir arada bulunduğu çözeltilerde, üç katyonun spektrofotometrik yöntemlerle eş zamanlı tayini için çok değişkenli kalibrasyon teknikleri kullanılarak bir çalışma hazırlanmıştır. Bu çalışmada 25 çözeltiden oluşan kalibrasyon çözelti serisi için beş seviyeli tasarıma göre 5 farklı derişim seviyesi belirlenmiştir. Çözeltiler 1-nitrozo-2-naftol (Gambin) kullanılarak renklendirme yapılmıştır. Çözeltilerin renklendirilmesinde optimum koşullar pH 6,5 ve kompleks oluşum süresi 1 saat olarak belirlenmiş ve spektrumlar 450-800 nm aralığında alınmıştır. Kalibrasyon çözeltilerinin bütün dalga boylarındaki absorbans değerleri kullanılarak, çok değişkenli kalibrasyon tekniklerinden CLS, PCR ve PLS1 yöntemleri uygulanmıştır. Bu yöntemlerle elde edilen spektrumlardaki değerler, her defasında bir çözeltinin numune olarak kabul edilmesi ile sonucunun tekrar hesaplanması yoluyla elde edilen çapraz validasyondaki PRESS değerleri göz önünde bulundurularak eş zamanlı tayin için en uygun yöntemin PCR ve PLS1 olduğuna karar verilmiştir. Ayrıca geliştirilen yöntem gerçek numunelere de uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A study has been prepared for the spectrophotometric method of simultaneous determination using multivariate calibration techniques with solutions including a combination of three cations, Fe3+, Ni2+ and Co2+. This study consisted of 25 solutions for the calibration solution series based on the five-level design has been identified in five different concentration levels. Solution of 1-nitroso-2-naphthol (Gambin) were made using a coloring. Optimal conditions of pH 6.5 solution coloring and duration of complex formation was determined as 1 hour and spectra were taken in the range of 450-800 nm. Wavelength calibration of all the absorbance values of solutions, using the CLS multivariate calibration techniques, PCR and PLS1 methods are used. This method in the spectrums values each time a solution of the sample considered to be the result of the recalculation obtained by cross-validation PRESS values, considering the simultaneous determination of most appropriate method by PCR and PLS1 is has been decided. Developed method was also applied to real samples.