Organomagnezyum reaktiflerinin ketoksimlerle elektrofilik aminasyonu
Electrophilic amination of organomagnesium reagents with ketoximes
- Tez No: 284936
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR DAŞKAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada organomagnezyum reaktiflerinin elektrofilik aminasyonuyla primer amin sentezi için basit ama etkili bir yöntemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Aminasyon reaktifi olarak, aseton O-(2,4,6-trimetilfenilsülfonil)oksim kullanılmıştır. Bütün reaksiyonlar argon atmosferi altında yürütülmüş ve reaksiyon ürünleri benzamid türevleri halinde ayrılıp saflaştırılmışlardır. Organomagnezyum reaktiflerinin ile elektrofilik aminasyonunda tek başına Cu(I) veya Cu(II) katalizinin yeterince etkili olmadığı gözlenmiştir. Bu nedenle Cu(I) veya Cu(II) katalizörleri ile beraber ortak çözücü veya ligand kullanılmasının reaksiyon koşulları ve amin verimi üzerine etkisi incelenmiş ve organomagnezyum reaktiflerinin yüksek verimle aminasyonu için HMPA/Cu (I veya II) ve Ligand/Cu (I veya II) katalizi şeklinde iki yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a simple but efficient method for the electrophilic amination of organomagnesium reagents. Acetone O-(2,4,6-trimethylphenylsulfonyl)oxime was used as amination reagent. All reactions were carried out under argon atmosphere and the reaction products were seperated from the reaction mixture as benzamide derivatives and purified. It was observed that, in the electrophilic amination of organomagnesium reagents with only Cu(I) or Cu(II) catalysis was not very effective. For this reason, the effect of the use of co-solvent or ligand with Cu(I) or Cu(II) catalysts on the reaction conditions and the yield of amine was investigated and two electrophilic amination methods which are HMPA/Cu (I or II) and Ligand/Cu (I or II) catalysis developed for the amination of organomagnesium reagents with ketoximes.