Stokastik olarak birbirlerine bağlı iki bileşenin oluşturduğu sistemlerin (seri-paralel) bazı iki boyutlu üstel dağılımlar için bozulma oranlarının özelliklerinin belirlenmesi
Characterization of the hazard rates of systems (parallel and series) composed of two stochastically dependent components for some bivariate exponential distributions
- Tez No: 284945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bileşenlerin ortak yaşam zamanlarının iki boyutlu üstel dağılımlı olduğu durum göz önüne alınarak seri ve paralel sistemlerin bozulma oranlarının, bağımsız durumdaki sistemin bozulma oranlarına göre karşılaştırılması araştırılmıştır. Bulgular ışığında; Gumbel I., II. ve III. tip, Block ve Basu'nun, Cowan'ın, Marshall ve Olkin'in ve Singpurwalla ve Youngren'in iki boyutlu üstel dağılımları için bozulma oranı sıralamaları elde edilmeye çalışılmıştır. Sıralama yapılmasının mümkün olmadığı bazı durumlar ortaya çıkmıştır, bu durumlar için ise koşulları daha hafif olan stokastik sıralamanın yapılabildiği gösterilmiştir. Bunun yanında, bağımlı iki bileşenden oluşan seri ve paralel sistemlerin bozulma oranlarının kendisini oluşturan bileşenininki gibi davranıp davranmadığı da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
We investigate a comparison between hazard rates of those systems and the hazard rate of system with independent components by considering the system (series or parallel) composed of two components having the bivariate exponential distribution. In the light of these findings; we try to obtain a hazard rate ordering for Gumbel Type I., II. ve III., Block and Basu?s, Cowan?s, Marshall and Olkin?s and Singpurwalla and Youngren?s bivariate exponential distributions. There are some situations that make imposible to have ordering, for those situations we show that stochastic ordering which is the weaker could be done. Besides, we find out that whether the hazard rates of the systems (series or parallel) with dependent components behave like its components or not.