Kalan ömür sürecinin ortalama değer fonksiyonu için bazı sınırlar
Some bounds for the mean value function of residual life process
  1. Tez No: 284946
  2. Yazar: ESİN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kalan ömür süreci ile ilgili uygulamalarda genellikle sürecin H ortalama değer fonksiyonu bilgisine ihtiyaç duyulur. Fakat, H fonksiyonu bazı özel durumlar dışında analitik olarak elde edilemez. Bundan dolayı bu fonksiyon için sınırlar büyük değere sahiptir. Bu çalışmada H ortalama kalan ömür fonksiyonunun düzgün, üstel ve Erlang gibi bazı dağılımlar için literatürde mevcut olan analitik ifadeleri ve genel halde bazı sınır fonksiyonları verildikten sonra H için bir integral denklem yardımıyla tanımlanan fonksiyonlar dizisinin H fonksiyonuna monoton olarak yakınsamasına bağlı olarak H için bazı sınır fonksiyonlarının elde edilmesi üzerinde durulur. H fonksiyonunun monotonluğu incelenir ve bu fonksiyonun kendi asimptotik ifadesi ve yalnızca yeni bir parça için geriye kalan ortalama ömür fonksiyonu ile olan sınırsal anlamdaki ilişkisi ortaya çıkartılmaya çalışılır.
Özet (Çeviri)
In the applications related to residual life process, generally it is needed to get information on the H mean value function of the process. But, H function cannot be obtained analitically except some specific situations. Therefore, bounds have high value for this function. In this study, already existing of some distributions such as uniform, exponential and Erlang of H mean residual life function, H is emhasized to obtain some bound functions depending on monotonous convergence of series of functions defined by an integral equation for H. Monotonity of H function is analysed and it is discovered boundary relation of this function between its own asymptotic expression and residual mean life function for only a new part.