2-hidroksi-1,4-kinonların mangan(III) asetat aracılığıyla 2-tiyenil ve 2-furil sübstitüe alkenlerle radikalik halkalaşma reaksiyonları ve dihidrofurokinon bileşiklerinin sentezi
The radical cyclization reactions of 2-hydroxy-1,4-quinones with 2-thienyl and 2-furyl substituted alkenes mediated manganese(III) acetate and the synthesis of dihydrofuroquinone compounds
- Tez No: 284944
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TARIK PEKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada, elektrokimyasal yöntemle sentezlenen MAH (mangan(III) asetat)' ın 2-hidroksi-1,4-naftakinon bileşikleriyle, heteroaromatik sübstitüe alkenlerin tek elektron transferi (radikalik) mekanizması üzerinden yürüyen serbest radikalik halkalaşma reaksiyonları incelendi.Aktif metilen bileşiği olarak, 2-hidroksi-1,4-naftakinon (1a), 2-hidroksi-7-metil-1,4-naftakinon (1b), 5,7-dimetil-2-hidroksi-1,4-naftakinon (1c) ve 2-hidroksi-6-metoksi-1,4-naftakinon (1d) kullanıldı. Doymamış substrat olarak kullanılan heteroaromatik sübstitüe alkenler ise, 2-(1-fenilvinil)tiyofen (2a), 2-[1-(4-metilfenil)vinil] tiyofen (2b), 2-[1-(4-flourfenil)vinil]tiyofen (2c), 2-izopropeniltiyofen (2d), 2-[(E)-2-fenilvinil-1-metil?]tiyofen (2e), 2-[(E)-2-fenilvinil] tiyofen (2f), 2-siklopenten?1-iltiyofen (2g), 2-siklohekzen?1-iltiyofen (2h) ve 2-(1-fenilvinil)furan (2i) dir.2-hidroksi?1,4-naftakinon bileşiklerinin (1a, 1b, 1c ve 1d) MAH aracılığında heteroaromatik sübstitüe alkenlere katılma reaksiyonları sonucunda düzlemsel dihidrofuronaftakinon ve 3-alkenil?2-hidroksi?1,4-naftakinon bileşikleri elde edildi. Deneyler azot atmosferinde 60-70 oC sıcaklıkta gerçekleştirildi. Elde edilen ürünler kolon veya preparatif ince tabaka kromatografisi kullanılarak saflaştırıldı. Bileşiklerin yapıları; spektroskopik yöntemler (IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 19F-NMR ve kütle spektrumu) ve element analizi ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the free radical cyclization reactions of 2-hydroxy-1,4-quinone compounds with olefines in electrochemical generated manganese(III) acetate were investigated.2-hydroxy -1,4-naphtaquinone (1a), 2-hydroxy -7-methyl?1,4- naphtaquinone (1b), 5,7-dimethyl-2-hydroxy-1,4-naphtaquinone (1c),2-hydroxy -6-methoxy?1,4- naphtaquinone (1d) were used as active methylene compounds and their reactions were performed with following olefines, 2-(1-phenylvinyl)thiophene (2a), 2-[1-(4-methylphenyl)vinyl] thiophene (2b), 2-[1-(4-fluorophenyl)vinyl]thiophene (2c), 2-isopropenylthiophene (2d), 2-[(E)-1-methyl-2-phenylvinyl]thiophene (2e), 2-[(E)-2 phenylvinyl] thiophene (2f), , 2-cyclopent-1-en-1-ylthiophene (2g), 2-cyclohex-1-en-1-ylthiophene (2h) and 2-(1-phenylvinyl)furane (2i) were used as olefines.In the free radical cyclization of 2-hydroxy?1,4-quinones lineer dihydrofuronaphtaquinones and 3-alkenyl?2-hydroxy?1,4-quinones were synthesized. The experiments were conducted under nitrogen atmosphere at 60?70 oC. Synthesized products were purified by column or preparative thin layer chromatography. The product structures were identified by spectroscopic methods (IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 19F-NMR and mass spectra) and elemental analysis.