Yazılımda istatistiksel süreç kontrolü ve güvenirlik kestirim modelleri
Statistical process control and reliability prediction models on software
  1. Tez No: 284947
  2. Yazar: ÖZGÜL SUGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma kapsamında, yazılım sistemlerinde kalite güvence ve kalite kontrolünün önemi tanımlar ve örnekler ile açıklanmıştır. Bununla birlikte, yazılım sisteminde ürününü etkileyebilecek süreçlerin istatistiksel süreç kontrolü yöntemi ile nasıl izlenip takip edileceği anlatılmış, sürecin yeterli ve kontrolde olduğu durumlar ve sürecin işleyişindeki farklılaşmayı azaltma yönelik yöntemler tartışılmıştır.İstatistiksel süreç kontrolü, sürecin takibi için dünyada en etkin kullanılan yöntemlerden biridir ancak, istatistiksel bir tahmin modeli değildir. Bu nedenle, sürecin n zaman sonra davranışı ve kesin tahmin değerleri kontrol şemaları kullanılarak bilinemez. Sadece, sürecin farklılaşması dikkate alınarak belirlenmiş kontrol limitlerine göre pozitif veya negatif eğilimi tahmin edilebilir. Bu nedenle, çalışma kapsamında olasılıksal yazılım güvenirlik modelleri endüstri uygulamaları ile birlikte ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this study, it is explained that why quality assurance and quality control are important for software systems with giving definitions and examples. Besides, statistical process control method is explained how to track and monitor processes which can affect product of software system. Process stability and capability conditions and methods to reduce process performance variation are discussed.Statistical process control is the most effective method used in world to track process but it is not a statistical prediction model. Therefore, process behavior cannot be estimated n times later and exact predicted numbers cannot be known with using control charts. Only, positive or negative trend of process can be estimated according to determined control limits with considering process variation. So, as a part of this study, probabilistic software reliability models are examined separately with applications of industry.