Gölünyazı Gölü'nün (Çorum) su kalitesinin fiziksel ve kimyasal yöntemlerle tespit edilmesi ve göl civarında yaşayan bazı hayvanların belirlenmesi
Determination of the Gölünyazı Lake (Çorum) water quality through physical and chemical methods and identification of certain animals living around the lake
- Tez No: 200050
- Danışmanlar: DR. ALİ SALUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GÖLÜNYAZI GÖLÜ'NÜN (ÇORUM) SU KAL TES N N F Z KSEL VEK MYASAL YÖNTEMLERLE TESP T ED LMES VE GÖL C VARINDAYAŞAYAN BAZI HAYVANLARIN BEL RLENMES(Yüksek Lisans Tezi)Semanur ÖZAKKOYUNLUGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETBu çalışma, Kasım 2005 ile Eylül 2006 tarihleri arasında Çorum ili sınırlarıiçerisinde yer alan Gölünyazı Gölü'nün su kalitesinin tespiti amacıyla yapılmıştır.Gölünyazı Gölü'nden periyodik olarak iki ayda bir alınan su örnekleri laboratuarortamında fiziksel ve kimyasal yöntemler kullanılarak incelenmiş ve yapılan analizsonuçlarına göre gölün su kalitesi belirlenmiştir. Ayrıca göl civarında yaşayan bazıhayvan örnekleri toplanarak, teşhis edilmiştir. Bu çalışma, Gölünyazı Gölü'nün sukalitesinin belirlenmesine yönelik olarak yapılan ilk çalışmadır.Bilim Kodu : 903.1.126Anahtar Kelimeler : Gölünyazı Gölü, Su Kalitesi, Fiziksel ve KimyasalYöntemlerSayfa Adedi : 53Tez Yöneticisi : Dr. Ali SALUR
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE GOLUNYAZI LAKE (ÇORUM) WATERQUALITY THROUGH PHYSICAL AND CHEMICAL METHODS ANDIDENTIFICATION OF CERTAIN ANIMALS LIVING AROUND THE LAKE(M.Sc. Thesis)Semanur ÖZAKKOYUNLUGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTThis study was performed between the dates of November 2005 and September2006 in order to determine water quality of the Gölünyazı Lake located within theborders of Çorum province. Water samples periodically taken from the GölünyazıLake bimonthly were analyzed with physical and chemical methods and waterquality of the lake was identified according to the results of the analyses performed.Furthermore, samples of certain animals living around the lake was collected anddefined. This study is the first study, carried out to determine water quality of theGölünyazı Lake.Science Code : 903.1.126Key Words : Gölünyazı Lake, Water Quality, Physical andChemical MethodsNumber of Pages : 53Project Administrator : Dr. Ali SALUR