Bazı yeni indol türevlerinin aldoz redüktaz enzim aktivitesi üzerine etkileri
Effects of some new indol derivatives on aldose reductase enzyme activity
- Tez No: 284976
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızda bazı yeni indol türevlerinin aldoz redüktaz enzimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Aldoz redüktaz enziminin aktivitesi hiperglisemi ile karakterize edilen diabetes mellitus da böbrek medullası, siyatik sinirler ve lensde artmaktadır. Bu durum dokularda diyabetik nefropati, diyabetik nöropati, diyabetik retinopati ve katarakt oluşumuna yol açmaktadır. Bu komplikasyonların oluşumunu engellemek veya geciktirmek amacıyla çok sayıda farklı aldoz redüktaz inhibitörleri kullanılmaktadır. Ancak, bu inhibitörlerden epalrestat dışındakiler aldoz redüktaz enzimini tam olarak inhibe edemediği veya aldoz redüktaz enzimi ile aynı süperaileden olan aldehit redüktazları da inhibe ettiği için yan etkilere neden olmaktadırlar. Bu nedenle, günümüzde halen yan etkilere neden olmayan ve sadece aldoz redüktaz enzimini tam olarak inhibe edebilen aldoz redüktaz inhibitörlerinin tasarımına devam edilmektedir. Çalışmamızda, aldoz redüktaz enzimi sığır lenslerinden saflaştırılmıştır. Daha sonra 16 adet yeni indol türevi kullanılarak enzim aktivitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Buna göre en fazla inhibisyon %43 oranında 5-Bromo-1H-İndol-3-karboksaldehit izonikotinoil hidrazon isimli inhibitör maddede görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, the effects of new indol derivatives on aldose reductase enzyme activity were investigated. In diabetes mellitus, aldose reductase activities were increased in lens, kidney and nerve tissues. Hyperglycemia causes diabetic retinopathy, nephropathy, neuropahty and cataract formation in these tissues. For prevention or delay the formation of these pathological events a great of number aldose reductase inhibitors can be used. However, except epalrestat all other aldose reductase inhibitors can not only be completely inhibits the enzyme or inhibits aldehyde reductase which to be present in the same superfamily. For these reason, nowadays the design of the aldose reductase inhibitors which do not cause side effects and which can exactly inhibit only the enzyme of the aldose reductase is still carried on. In our study, aldose reductase enzyme was purified from bovine lens tissues. Then, the effects of 16 different indol derivatives on aldose reductase activity were investigated. At the end of the study, we determined that, 5-bromo-1H-indol-3- carboxyaldeyde izonicotinoil hydrozon (43%) has the most inhibitor activity.