Türk Hızlandırıcı Merkezi'nin sinkrotron halkasında dinamik aralığın hesabı
Calculation of the dynamic aperture in the synchrotron ring of Turkish Accelerator Center
  1. Tez No: 284977
  2. Yazar: HÜSEYİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS KENAN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada öncelikle ön bilgi olması açısından, bazı hızlandırıcılar, hızlandırıcı tipleri ve magnetler incelenmiştir. Devamında ise dinamik aralık tanımlanarak, modern hızlandırıcılarda dinamik aralığın önemi vurgulanmış ve Türk Hızlandırıcı Merkezi Sinkrotron depolama halkası için dinamik aralık hesabı yapılmıştır. Bu aşamada parçacıkların hareketinin karalılığını tanımlamak ve kararlılığın sınırını belirlemek için benimsenmekte olan Hamilton formalizmi kullanılarak, lineer olmayan kuvvetlerin varlığında parçacığın hareketinin karakteristiğini (özelliğini) daha iyi anlamak ve kararlı hareketin genlik sınırlarını elde etmek için analitik metot ve dinamik aralığın belirlenmesi amacıyla parçacıkların hareketinin doğrudan izlenmesine dayanan sayısal (numerical) metot incelenmiştir. Sayısal metot ile parçacıkların izlenmesi ve dinamik aralığın belirlenmesi sırasında ?BETA, OPA , MADX ve ELEGANT? gibi simülasyon programları kullanılmıştır. Sonuçta analitik metot ile yapılan hesaplamalarda dinamik aralık değeri, A_(dyna,sext)?±38,7 mm olarak bulunmuştur. Nümerik metot ile yapılan ölçümlerde ise A_(dyna,sext)? ±40 mm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first, some information on accelerator types and magnets will be given. Afterwards the dynamic aperture calculations for the TAC Synchrotron Storage Ring is studied while describing dynamic aperture and emphasizing the importance of dynamic aperture for modern accelerators. At this stage, I study analytic and numerical methods by using the Hamiltonian formulation which is often adopted to describe the stability of particle motion and to determine the limit of the stability. Analytic methods try to obtain the criteria used to calculate the amplitude threshold of stable motion of particles and numerical simulation based on the particle tracking aims at determining the dynamic aperture. In applications of numerical simulation, I used simulation programs, such as BETA, OPA, MADX, ELEGANT. As a result, I have obtained A_(dyna,sext)?±38,7 mm at the calculations with analytic method and I have obtained A_(dyna,sext)?±40 mm at the calculations with numerical method.