Proteus vulgaris OX19 suşunun tavşan dalak hücrelerine etkileri
The effects of Proteus vulgaris OX19 on the spleen cells of rabbit
  1. Tez No: 284984
  2. Yazar: İLKNUR KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Proteus vulgaris OX19 bakterisinin tavşan dalak hücrelerine olan etkisi, sitolojik yönden incelenmiştir. Kontrol grubu (n=5) ve Proteus muameleli grup (n=5) olmak üzere toplam 10 adet New Zealand erkek tavşan kullanılmıştır. Bakteriler, tavşanlara beş günlük aralıklarla ve artan dozlarda 1 ay süre ile enjekte edilmiştir. Tavşanlardan alınan dalak doku örneklerinin yarı ince ve ince kesitleri Işık Mikroskobunda (Nikon-Eclipse) ve Geçirmeli Elektron Mikroskobu (TEM)'nda (Jeol 100CXII) incelenmiştir.Bakterinin, tavşanlarda antijenik uyarmasına bağlı olarak dalak kesitlerinde meydana gelen sitolojik değişiklikler immunolojik yönden tespit edilmiştir. Kontrol grubu dalak hücrelerinin normal yapıda olduğu ve hücrelerin birbiri ile yakın temas halinde olduğu gözlenmiştir. Işık mikroskobunda incelenen Proteus muameleli tavşan dalak dokularından alınan yarı ince kesitlerde hücreler arası ortamda materyal kaybı olduğu, hücreler arasında boşlukların oluştuğu ve apoptotik hücrelerin bulunduğu gözlenmiştir. Elektron mikroskobu gözlemlerinde, kontrol grubuna göre, Proteus uygulanmış denek hücrelerinde yapısal yönden değişiklikler gözlenmiştir. Makrofajların kemotaksi yaptığı, yalancı ayaklar oluşturduğu ve sitoplazmalarında fagositik vakuollerin bulunduğu gözlenmiştir. Dalağın yapısına hakim olan lenfositlerde mitotik aktivite gözlenmiştir. Ayrıca çekirdeklerinde kromatin yoğunlaşması ve perinükleer aralıkta genişlemeler belirgindir. Lenfositlerle makrofajların iletişim halinde olması dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of Proteus vulgaris OX19 on the spleen cells of rabbits were investigated cytologically. Control group (n=5) and Proteus treated group (n=5) New Zealand male rabbits were used in this stduy. Bacteria were injected to the rabbits in five days periods with increasing dosages for one month. Semithin sections were examined by light microscope (Nikon-Eclipse) and thin sections were examined by Transmission Electron Microscope (Jeol 100CXII).Cytological changes were defined immunologically in spleen tissue due to the antigenic stimulation of bacteria to the rabbits. Spleen cells observed in control group were in normal structure and cells were in close contact with each other. Semihtin sections of Proteus treated rabbit spleen tissue examined by light microscobe showed loss of extracellular space material, forming of gaps between cells and presence of apoptotic cells. Cells of Proteus treated group displayed structural changes as regard to the control group in electron microscope examinations. Chemotaxis of macrophages, forming of pseudopodia and presence of phagocytic vacuoles were observed. Lymphocytes which are major cells of spleen showed mitotic activity. In addition, chromatin condensation in nucleus and dilatations in perinuclear space were significant. Interactions with lymphocytes and macrophage cells were noteworthy.