Phytophthora capsici Leon.'un farklı inokulum konsantrasyonlarının biberde (Capsicum annuum L.) antioksidanlara etkisi
The effect of different inoculum concentrations of Phytophthora capsici Leon. on antioxidants in pepper (Capsicum annuum L.)
- Tez No: 284985
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SÜLÜN ÜSTÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada üç biber çeşidinde P.capsici'nin farklı inokulum konsantrasyonlarının (102, 103 ve 104 zoospor ml-1) belirli zamanlarda (2., 4. ve 6. günlerde) oluşturacağı enfeksiyon şiddeti, meydana gelecek olan enfeksiyonun dayanıklı ve duyarlı biber fidelerinde peroksidaz, katalaz ve fenolikler üzerindeki etkisi ile patojene karşı dayanıklılığı sağlayan savunma mekanizması açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada PM-702'nin kullandığımız izolata karşı dayanıklılığı yüksek bulunurken, KM-Acı ve DEM-8 çeşitlerinin izolata karşı duyarlı reaksiyon verdiği belirlenmiştir.5-6 yapraklı PM-702, DEM-8 ve KM-Acı biber fidelerine 6 gün boyunca 102, 103 ve 104 zoospor ml-1 P.capsici uygulanmış ve 2., 4. ve 6. günlerde örnekler alınmıştır. Üç biber çeşidinin yaprak ve gövdelerinde yapılan analizler sonucunda peroksidaz ve katalazın aktivitesinde, fenolik bileşiklerin ise miktarında, zoospor konsantrasyonu, enfeksiyon süresi ve biber çeşidine göre önemli farklılıklar belirlenmiştir: Kontrole göre en yüksek peroksidaz aktivitesi %259.8'lik artış ile 103 zoospor/ml ile enfekte edilen PM-702 fidelerinin yapraklarında enfeksiyonu takiben 6.
Özet (Çeviri)
In this research, the level of infection that different inoculum concentrations (102, 103 and 104 zoospore ml-1) of P.capsici cause in three pepper cultivars at certain times (2nd, 4th and 6th days), the effect of the infection, caused, on the peroxidase, catalase and phenolics in resistant and sensitive seedlings and also defence mechanism against pathogen are tried to be explained. In study, the resistance of PM-702 against isolate used is found to be high whereas KM-Hot and DEM-8 display sensitive reaction.102, 103 and 104 zoospore ml-1 P.capsici is applied to the 5-6 leafed PM-702, DEM-8 and KM-Hot pepper seedlings for 6 days and samples are taken on the 2nd, 4th and 6th days.