Investigation of evaluation possibilities of the aegean marbles in industrial branches except the building sector
- Tez No: 28503
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
In this Thesis valuation of Aegean white marbles rather than building industry is studied.Uses of white marble after grinding to very fine powder form(micronized) in various industrial branches are explained,physical tests are applied to some of the selected marble samples as Muğla/Yatağan, Kavaklıdere and izmir/Pınarbaşı and grindability of these marbles in laboratory scale and plant scale are studied.In grinding tests,latest technology laser granulameter iristrument is used for the determination of partide size distribution of micronized marble. Muğla/Yatağan marble formatien taken as a pilot area and drillings which have done in this area with detailed geological study are evaluated. As a resultrfor the evaluation of this pilot area in industrial scale,a proto-type feasibility study of quarry, crushing-screening and micronizing plant investment is prepared. Bu tez çalışmasında Ege Bölgesi beyaz mermer yataklarının inşaat sektörü dışında değerlendirilebilme olanakları araştırılmıştır.Beyaz mermerlerin çok ince boyutlara (mikronize) öğütüldükten sonra çeşitli endüstriyel dallarda kullanımı anlatılmış,Muğla/Yatagan-Kavaklıdere ve îzmir Pınarbaşı numuneleri ile fiziksel testler,laboratuar tipi değirmende ve fabrika boyutu değirmende öğütme deneyleri yapılmıştır.öğütme deneylerinde yeni bir sistem olan laserli granulametre cihazı kullanılarak mikronize boyutlarda öğütülen mermerin tane dağılımları hassasiyetle tesbit edilmiştir. Muğla/Yatağan mermer yatakları pilot bölge olarak seçilmiş bu bölgede yapılan sondajlar,detay jeolojik etüdler değerlendirilmiştir.Sonuç olarak;bu pilot bölgenin endüstriyel ölçekte değerlendirilmesi için ocak işletmesi, kırma-eleme,mikronize tesisi yatırımlarını içeren bir proto tip fizibilite çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)