Tekstillerin elektromanyetik korumada kullanılabilirliği üzerine bir araştırma
A research on application possibilities of textile materials in electromagnetic shielding applications
  1. Tez No: 285049
  2. Yazar: DENİZ DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KADOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Günümüzde teknolojinin insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmesi ve elektrikli-elektronik cihazların kullanımının her geçen gün biraz daha artması, çevremizde elektromanyetik kirliliğe neden olan elektromanyetik dalgalarını yayılımının artmasına neden olmaktadır. Günlük hayatta kullandığımız birçok cihaz elektromanyetik dalga yaymaktadır. Elektromanyetik dalgaların, elektronik cihazlara ve insan sağlığına çeşitli boyutlarda zararlarının olduğu bilinmekte ve bu olumsuz etkilerin önlenmesi için son yıllarda oldukça fazla çalışma yapılmaktadır. Elektromanyetik dalgalara karşı koruyuculuğun tekstil malzemeleriyle sağlanması yeni ve gelecek vaat eden bir konudur. Bu çalışmanın amacı, tekstil malzemelerinin elektromanyetik korumadaki kullanım olanaklarının araştırılması ve hammadde, iplik, ve kumaş parametrelerinin elektromanyetik ekranlama etkinliği üzerine etkilerinin detaylı olarak incelenmesidir. Çalışma kapsamında, bakır ve gümüş esaslı üç farklı iletken hammadde, üç farklı iplik yapısı, üç iplik numarası kullanılarak iletken iplikler üretilmiş ve bu iplikler atkıda kullanılarak üç değişik atkı sıklığında dokuma kumaşlar üretilmiştir. Kumaşların elektromanyetik koruyuculuk özellikleri: elektrikli ev aletleri, cep telefonları ve bazı medikal cihazlarının dalga yayılım frekanslarının da kapsayan 200 MHz-5,8 GHz frekans aralığında, yankısız oda ölçüm sistemiyle gerçek elektromanyetik dalgalar üretilerek test edilmiştir. Geliştirilen kumaşların bazı fiziksel özellikleri de test edilmiş, test sonuçları SPSS istatistik programı yardımıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intensive integration of the technology in human life, and increasing usage of electrical and electronic devices causes the emission of electromagnetic waves, causing electromagnetic pollution. Most of the devices used in daily life are known to emit electromagnetic waves. Electromagnetic waves are known to have harmful effects on electronic devices as well as human health in different dimensions and therefore many researches are being carried out for the prevention of these effects. Electromagnetic shielding with textiles is a novel and future promising subject. The aim of this research is to investigate the application of textile materials for the purpose of protection against electromagnetic waves and the effect of raw material, yarn and fabric parameters on electromagnetic shielding properties extensively. In this research, conductive yarns were produced by using three different conductive materials based on copper and silver, three different yarn structures and three different yarn counts. Then, these yarns were integrated to the woven fabric structure in the weft, with three different weft densities. The shielding properties of the fabrics produced were tested by using unechoic chamber test system with real electromagnetic waves, in the frequency range of 200 MHz-5,8 GHz, which covers emission frequencies of the electrical house devices, mobile phones and some of the medical equipment and more. Some of the physical properties of the fabrics produced were also tested and test results were analyzed by using SPSS statistic software.