İnk-jet baskıda ön işlem kıvamlaştırıcılarının baskı kalitesine etkisi
The influence of rheological properties of the pretreatment thickeners on ink-jet printing quality
  1. Tez No: 285056
  2. Yazar: DENİZ ÇATAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF T. ÖZGÜNEY, DOÇ. DR. E. PERRİN AKÇAKOCA KUMBASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde, ink-jet baskı teknolojisinde, reaktif boyarmadde esaslı mürekkeplerle pamuklu kumaşlara yapılan baskı öncesi aktarılan ön işlem patlarının reolojik özelliklerinin baskı kalitesi ve renk verimine etkisi araştırılmıştır.Ön işlem patlarının reolojik özelliklerini büyük ölçüde kullanılan kıvamlaştırıcının reolojik özellikleri belirlemektedir. Farklı türde kıvamlaştırıcılarla farklı konsantrasyonlarda hazırlanan ön işlem patlarının reolojik özelliklerinin aktarılan pat miktarı, penetrasyon oranları ve renk verimleri üzerine etkisi incelenmiştir.Bu tezde sonuç olarak uygulanan koşullarda ink-jet baskıda ön işlem patlarının reolojik özelliklerinin renk verimi ve baskı kalitesine önemli bir etkisinin olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the influence of the rheological properties of the pretreatment solutions that is transfered to the cotton fabric before reactive ink-jet printing, on printing quality and colour yield has been researched.The rheological properties of the pretreatment sollution is determined mainly by the rheological properties of the thickener that is used. The influence of the rheological properties of the pretreatment sollutions which is prepared with different kind of thickeners at different concentrations, on paste add-on, penetration and colour yield values is investigated.As a result, it was observed in this thesis that at applied conditions the rheological properties of the pretreatment pastes applied have not a significant influence on color yield and ink-jet printing quality.