Planning of infrastructure by data base and critical path method ( CPM )
Veri tabanı ve kritik yol metodu ( KYM ) kullanılarak altyapı inşaatlarının planlaması
  1. Tez No: 28506
  2. Yazar: DAMLA TOROS(BAYKAL)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
öz VERİ TABANI VE KRİTİK YOL METODU (KYM) KULLANILARAK ALTYAPI İNŞAATLARININ PLANLANMASI TOROS (BAYKAL), Damla Yüksek Lisans Tezi, Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa Oğuz Aralık, 1993, 120 sayfa Bu tezde, Ankara kentindeki mevcut altyapı uygulamaları ve kentsel alanlardaki altyapı inşaatına ilişkin problemler gözlenmiştir. Bu çalışmayla, altyapı inşaatlarına ilişkin problemleri çözmek ve, çeşitli altyapı inşaatlarının planlama ve koordinasyonu için geliştirilmiş olan bilgisayar sistemiyle yaklaşım bulma yoluna gidilmiştir. Geliştirilen bu bilgisayar sisteminde, veri tabanı ve şebeke planlama teknikleri kullanılmıştır. Bu sistem, kısa vadeli planlama ve kontrollük islerinde dahi problemleri belirli dereceye kadar çözebilmek için oluşturulmuştur. Ayrıca, geliştirilen bilgisayar sisteminin bir kullanım kılavuzu verilmiştir. Bu tezde, geliştirilen bilgisayar sistemiyle çeşitli inşaat işlerinin koordinasyonunu gösterebilmek için Mebusevleri Mahallesi'nde bir çalışma yapılmıştır. Ayrıca, bu mahalledeki altyapı inşaatının maliyeti de 1,317,775.78 ABD Dolan olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmanın sonunda, inşaat süresinde yüzde yetmiş azalma elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlan, Mebusevleri Mahallesi'nde inşaat işleri plansız ve koordinasyonsuz yapıldığı taktirde, mahalle sakinlerinin çok daha uzun süre gürültü kirliliği ve trafik sıkışıkhgryla rahatsız edileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu sistemin uygulanması arttıkça daha az rahatsızlık elde edileceği söylenebilir.Anahtar Kelimeler : Kritik Yol Metodu, Planlama, Altyapı, Zaman Çizelgesi, Veri Tabanı. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 615.02.01 M
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PLANNING OF INFRASTRUCTURE CONSTRUCTION BY DATA BASE AND CRITICAL PATH METHOD (CPM) TOROS (BAYKAL), Damla M. S. in Environmental Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mustafa Oguz December, 1993, 120 pages. In this thesis, the present practice of infrastructure construction at Ankara City and the problems related to infrastructure construction in urban areas have been observed. The study has been extended to find an approach to solve the problems related to infrastructure construction and, planning and coordination of various construction works by a developed computer-aided system. In the computer-aided system developed, data base and network planning techniques have been used. This system has been established to overcome the problems to a certain extent even in short-term planning and for supervision. Also a user guide of the developed computer-aided system has been given. In this thesis, a case study has been performed for Mebusevleri District in order to show the coordination of different construction works by the developed computer-aided system. Also, the cost of infrastucture construction at this district has been calculated as 1,317,775.78 US Dollars. Seventy percent reduction in construction time has been achieved at the end of this case study. The results of this study show that, if the construction work in Mebusevleri District is made without planning and coordination the inhabitants of this district will be disturbed for much longer by noise pollution and traffic jam. As a tf.C. YÜKSBKÖGRETÎV * - ÜLÜ DOKÜMANTASYON MU" 111result, it can be concluded that less disturbance can be achieved by increasing the application of this system. Keywords : Critical Path Method, Planning, Infrastructure, Scheduling, Data base. Science Code : 615.02.01 IV