Bazı tütün çeşitlerinin Myzus persicae (Sulz.) (Hom.:Aphididae)'nin biyolojisine etkileri üzerinde araştırmalar
Studies on the effects of some tobacco varieties on the biology of Myzus persicae (Sulz.) (Hom.: Aphididae)
- Tez No: 285067
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARSAVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ege Bölgesi'nde yaygın olarak yetiştirilen Akhisar 97, Ege 97 ve Sarıbağlar 407 tütün çeşitlerinin, Myzus persicae'nin biyolojisine etkisi bu çalışmada araştırılmıştır. Bu amaçla, nimflerin gelişme sürelerine, canlı kalma oranlarına, preovipozisyon, ovipozisyon, postovipozisyon ve ömür süreleri ile bir dişinin doğurduğu ortalama yavru sayılarına, çeşitlerin etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Denemeler, böceğin laboratuvarda üremesi için en uygun koşullar olan, sıcaklığın 26±1ºC, orantılı nemin % 65±5 olduğu ve 16 saat aydınlık 8 saat karanlık koşullarının sabit tutulduğu iklim odasında yapılmıştır.Yapılan değerlendirmelerde, M. persicae'nin gelişmesini en kısa sürede 5,27 gün ile Ege 97 üzerinde tamamladığı görülmüştür. Sarıbağlar 407 ve Akhisar 97 çeşitlerinde ise bu süre sırasıyla 6,47 ve 6,70 gün olmuştur. Ege 97 çeşidinde bireylerin % 93,33'ü ergin olurken, Sarıbağlar 407'de % 80, Akhisar 97 çeşidinde ise % 73,33 olmuştur. M. persicae ovipozisyon dönemini en kısa sürede 13,48 gün ile Sarıbağlar 407 üzerinde tamamlamıştır. Ege 97 ve Akhisar 97 çeşitlerinde bu süre sırasıyla 13,70 ve 13,75 gün olmuştur. En uzun ömür 20,18 gün ile Ege 97 çeşidinde görülürken en yüksek yavru sayısı ise ortalama 73,25 adet ile aynı çeşitte görülmüştür.Sonuç olarak bu üç çeşitten Ege 97'nin diğer iki çeşide göre böceğin biyolojisi için daha uygun olduğu, Akhisar 97'nin ise diğer iki çeşide göre daha az uygun olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of Akhisar 97, Ege 97 and Sarıbağlar 407 tobacco varieties which commonly grown in the Aegean region has been observed in this study. For this purpose, the effects of the varieties to the nymphal development time; survival rate; preoviposition, oviposition and postoviposition period; longevity and reproduction of M. persicae have been revealed. For experiments, the most suitable conditions for growth of the insect in the laboratory, at 26±1ºC, 65±5 % relative humidity and 16 h light 8 h dark conditions were kept constant in an air conditioned room.Evaluations introduce that M. persicae completed development process in a minimal time on Ege 97 with a day of 5,27. This development process continued on Sarıbağlar 407 and Akhisar 97 6,47 and 6,70; respectively. On Ege 97, individuals has been % 93,33 of adult, this rate has been % 80 on Sarıbağlar 407 and % 73,33 on Akhisar 97. M. persicae completed oviposition period in a minimal time on Sarıbağlar 407 with a day of 13,48. This oviposition period on Ege 97 and Akhisar 97 was 13,70 and 13,75; respectively. While the longest longevity was viewed as 20,18 days on Ege 97, the highest number of offspring was determined as 73,25 in the same variety.As a conclusion, Ege 97 is the most convenient for the biology of the insect compared to the other two varieties and Akhisar 97 is the least convenient one out of the three has been revealed.