Peyzaj düzenlemesinde suyun etkin kullanımı: Kurakçıl peyzaj
Water efficient landscaping as a landscape architecture: Xeriscape
- Tez No: 285071
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN NURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
19. yüzyılda başlayan ve günümüze kadar süregelen sanayi gelişimi ve buna bağlı olarak artan çevre sorunları içerisinde kullanılabilir su kaynaklarının azalması 20. yüzyılın en büyük sorunu haline gelmiştir. Artan su sıkıntısıyla beraber insanoğlu, tükenebilen bir doğal kaynak olan suyun sürdürülebilir ve etkin kullanımı için tüm dünyada arayış içerisine girmiştir. Bu arayış içerisindeki meslek disiplinlerinden olan Peyzaj Mimarlığı, mevcut su kaynaklarının etkin ve geri dönüştürülebilir kullanımını benimseyen su-etkin peyzaj stili olan kurakçıl peyzaj kavramı üzerine çalışmalar yapmaya başlamıştır. Bu Peyzaj anlayışı, bölgenin doğal ekolojisi göz önünde bulundurularak, mevcut kaynaklardan (özellikle yeraltı ve yerüstü su kaynaklarından) en üst düzeyde faydalanmayı amaçlamaktadır.Araştırma süresince elde edilen bilgiler ışığında, kentsel ölçekte doğa onarımı ile ilgili çıkarımlar yapılmış, inceleme konusu olan Kurakçıl Peyzaj İlkeleri irdelenmiştir. Çalışmada; kurakçıl peyzajın tanımı, ilkeleri ve kurakçıl peyzaj uygulamalarının yararları üzerine durulmuş ve örnek bir kurakçıl peyzaj projesi incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları, halen dünya üzerinde çalışmaların sürdürüldüğü kurakçıl peyzaja yönelik kaynakların analizleri sonucu edinilen çıkarımlardır. Kent parkı ve ev bahçesi ölçeğinde uygulama alanı olan çalışma konusu, mevcut ölçeğinden başlanarak planlama ölçeğine kadar büyütülerek çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The decrease in available water supplies depending on increasing environmental problems has become one of the biggest problems of the 20th century due to the industrial developments taking their roots in the 19th century and continuing up to now. Thus humankind has started a search for sustainable and efficient use of water, which is a depletable natural resource, because of this increasing water deficiency. Landscape architecture, which is one of the professional disciplines trying to find a solution for this problem, has started conducting some studies on xerophytic landscape that is concentrated on efficient and recyclable use of water. This type of landscape understanding aims to benefit utmost of the available supplies (especially ground and underground ones) taking the natural ecology of the region into consideration.In the light of the data obtained from the study, deductions were made about nature repair on urban scale and The Principles of Xeriscape was examined. The study focused on the definition, principles and benefits of Xeriscape and a sample xeriscape was examined. The results of the study are the assumptions made from the analyses of the sources related to xeriscape on which current studies are conducted. The scope of the study, as on the scale of urban parks or house gardens, included an increasing scale from the existent scale to the planning scale in assumptions.