Temel bilgisayar uygulamaları dersinde öğrencilerin öğrenme stillerine göre tasarlanan öğrenme içerik yönetim sisteminin öğrenci başarısına etkisi
Effect of learning content management system that were designed according to the student?s learning styles over students?s success in basic computer applications course
  1. Tez No: 285079
  2. Yazar: VOLKAN GÖKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada yeni e-öğrenme platformlarından biri olan Öğrenme İçerik Yönetim Sistemlerinin Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulunda verilen Temel Bilgisayar Uygulamaları dersinde öğrencilerin başarısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada Açık Kaynak Kodlu yazılımlardan biri olan Joomla İçerik Yönetim Sistemi ile çevrim dışında çalıştırılabilecek bir eğitim portalı geliştirilerek, içerisine eklenen öğrenme materyalleriyle birlikte Öğrenme İçerik Yönetim Sistemine dönüştürülmüştür. Geliştirilen sisteme JTÖİYS adı verilerek bilgisayar laboratuarına kurulmuştur. JTÖİYS'nin amacı, öğrencilerin ders çalışırken etütlerde ek kaynak olarak yararlanmalarını ve değişik öğrenme materyallerini (e-sınavlar, video eğitimleri, teknoloji haberleri vb.) kullanabilmelerini sağlamak olarak belirlenmiştir. Öğrenme materyalleri hazırlanmadan önce öğrencilerin öğrenme stilleri Felder-Solomon Öğrenme Stilleri indeksi ile belirlenerek, öğrenme materyalleri öğrenme stilleri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Araştırmada ön-test son-test kontrol gruplu nicel araştırma deseni seçilmiştir. Araştırma grubuna 167 öğrenci, kontrol grubuna 165 öğrenci rastgele seçilerek toplamda 332 öğrenci ile 15 hafta süreyle uygulama ders saatlerinde bilgisayar laboratuarlarında yapılmıştır. Kontrol grubunda derslerde JTÖİYS kullanılmazken deney grubunda derslerde JTÖİYS kullanılmıştır. 2x2 tekrarlı ölçümler ANOVA istatistiksel analiz yöntemi ile dönem başı ve dönem sonunda öğrencilere yapılan ön test ve son test sonuçları analiz edilerek kontrol ve deney grubu başarı ortalamaları arasında, anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of this research was to examine effect of Learning Content Management System which was a new technique in e-learning, over Turkish Air Force NCO College student?s success in Computer Literacy Course. In this study web based offline portal was developed in an intranet computer lab using Joomla Content Management System and it was turned into a Learning Content Management System with education materials. Different Learning Content Management Systems which are used by different education institutions were analyzed before developing stage. Portal which name was JTÖİYS, was used in an intranet laboratory. Furthermore JTÖİYS?s purpose was guiding students, publishing different kinds of learning materials such as practices and exams. Before preparing the learning materials, students? learning styles were identified by Felder-Solomon learning index. Learning materials were prepared according to four types of Felder-Solomon learning styles and were published in portal. Pretest-posttest quantitative research design with control group was chosen. Research group (167) and control group (165) consisted of 332 students. The control group took lessons in classic way and the research group took lessons with JTÖİYS during 15 weeks. According to the repeated measure 2x2 ANOVA analysis of students? pre and post-test results, the research group?s success was found meaningfully greater than the control group.