Kendiliğinden yerleşen taşıyıcı hafif betonun tasarımı ve durabilite özellikleri
Self-compacting structural lightweight concrete design and its durability
- Tez No: 285082
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE ANDİÇ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışması, kendiliğinden yerleşen taşıyıcı hafif betonun durabilitesi ve bunu etkileyen faktörleri araştırmaya yöneliktir. Üretilen betonların su emme özellikleri, yüksek sıcaklık direnci ve su geçirimlilik özellikleri incelenmiştir. Bununla beraber bazı mekanik özellikler de test edilmiştir. Kendiliğinden yerleşen taşıyıcı hafif beton üretimi için İzmir (Menderes) ve Kayseri yörelerinden pomza agregası tedarik edilmiştir. Üç farklı karışım dizaynı yapılmıştır; A serisinde kaba agrega olarak %100 Menderes yöresi pomzası, B serisinde ise kaba agrega olarak %100 Kayseri pomzası kullanılmış, C serisi ise tamamıyla normal ağırlıkta agrega kullanılarak üretilmiştir.İstenilen özellikte betonların üretilebilmesi için deneme karışımları hazırlanmış, bu karışımlardan elde edilen sonuçlar dikkate alınarak belirtilen beton dizaynları oluşturulmuştur. Karışımların ilgili durabilite özelliklerini belirlemek amacıyla deneyler yapılmıştır. Çalışma sonunda, hafif agrega kullanılarak kendiliğinden yerleşen taşıyıcı özellikte beton üretiminin mümkün olduğu anlaşılmıştır. Özellikle Menderes yöresi pomzasıyla üretilen betonların yüksek sıcaklık direncinin oldukça iyi olduğu, aynı zamanda su emme ve geçirimlilik özelliklerinin de çok zayıf olmadığı belirlenmiştir. Kayseri pomzasıyla üretilen betonların ise dayanıklılığının yüksek olmadığı görülmüştür. Edinilen bilgiler ışığında çeşitli fikirler tartışılarak sonuçlar derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an experimental study on some properties of self-compacting structural lightweight concrete related to its durability. In this study durability properties; water absorption, fire resistance at elevated temperatures and water permeability were examined. Moreover, some mechanical properties were tested. In order to produce self-compacting structural lightweight concrete, two types of pumice aggregate were obtained from İzmir (Menderes) and Kayseri region respectively. Three series of mixtures were designed: A series contain 100 % Menderes region pumice as coarse aggregate and B series have 100 % Kayseri region pumice as coarse aggregate; while C series include normal weight aggregate only.In order to obtain concretes with desired properties several trial mixes were prepared and mix designs were formed according to the results of trial mixes. Experiments were conducted in order to determine related durability properties. At the end of the study it has been observed that self-compacting structural lightweight concrete production is possible. Especially the concretes with Menderes region pumice are fairly resistant to elevated temperatures, their water absorption and water permeability properties are not too weak either. On the other hand, concrete mix which contains Kayseri region pumice does not have strong durability properties. Finally, ideas have been gathered about durability of self-compacting structural lighweight concrete and after discussions the conclusions were drawn.