Elektronik çizelge programlarının ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin problem çözme başarılarına etkisi
Effect of spreadsheets on elementary school 7th grade students? problem solving achievements
- Tez No: 285083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Matematik, Science and Technology, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışması, Bilişim Teknolojileri dersinde elektronik çizelgeler kullanarak problem çözmenin, öğrencilerin problem çözme başarısına ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisini incelemek ve öğrencilerin elektronik çizelgeler kullanarak problem çözmeye yönelik görüşlerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Solomon dört-grup modeline uygun olarak, 2009 - 2010 eğitim öğretim yılı II. döneminde İzmir Karşıyaka Türkbirliği İlköğretim Okulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, ilgili okulda 7. sınıfa devam eden, 131 öğrenci oluşturmuştur.Bu araştırmanın deneysel işlem süreci 6 hafta sürmüştür. Deneysel işlemin, problem çözme başarısı ve matematiğe yönelik tutum üzerindeki etkisini ve öğrencilerin deneysel işlem sürecine ilişkin görüşlerini belirleyebilmek için ön ve son ölçümlerde dört farklı veri toplama aracı kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre: (1) Bilişim Teknolojileri dersinde elektronik çizelgeler kullanarak problem çözmek, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin problem çözme başarılarını istatistiksel açıdan anlamlı bir farkla artırmıştır. (2) Bilişim Teknolojileri dersinde elektronik çizelgeler kullanarak problem çözmek, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilemiştir ancak bu etki istatistiksel açıdan anlamlı değildir. (3) İlköğretim 7. sınıf öğrencileri, Bilişim Teknolojileri dersinde elektronik çizelgeler kullanarak problem çözmeye yönelik olumlu görüşler bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigates the effect of solving problems with spreadsheets at ICT course on problem solving achievements, and attitudes toward mathematics of students and students? views about solving problems with spreadsheets. In the study Solomon four-group design was used as research design model. The study was carried out during the spring semester of the 2009/2010 academic year at İzmir Karşıyaka Türkbirliği Primary School. The study consisted of 131 7th-grade students.Experimentation process of the study took 6 weeks long. In order to investigate effect of experimentation on the problem solving achievements, and attitudes toward mathematics of students and students? views about experimentation process, 4 different data gathering tools were used before and after experimentation process.The results of this study revealed that: (1) Solving problems with spreadsheets at ICT course increased problem solving achievements of primary school 7th-grade students significantly. (2) Solving problems with spreadsheets at ICT course had positive effects on the attitudes toward mathematics of primary school 7th-grade students but the difference was not significant. (3) Primary school 7th-grade students had positive views about solving problems with spreadsheets at ICT course.