Esnek yüzeyde boya ile duyarlaştırılmış fotovoltaik hücre üretimi ve performans incelenmesi
Dye sensitized solar cell production on flexible plastic surface and photovoltaic permormance analysis
  1. Tez No: 285088
  2. Yazar: KUTLUAY KABADAYI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYLAN ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde esnek plastik ITO-PET altlığı kullanılarak düşük sıcaklıkta TiO2 film kaplaması yapılmış, bu kaplamaya sırasıyla boya, boşluk iletken tabaka ve sayıcı elektron kaplanarak fotovoltaik hücre elde edilmiş ve bu fotovoltaik hücrenin yüzey morfolojisi ve fotovoltaik performans özellikleri incelenmiştir.Fotovoltaik özellikleri ve verimini inceleyebilmek için %5 TiO2 ve %10 TiO2'lik süspansiyonlarla kaplama yapılmıştır. Esnek plastik ITO-PET altlıkta sıcaklığın yüzey morfolojisine etkilerini inceleyebilmek için kaplamalar 50-100-150 oC'lerde sinterlenmiştir. Ayrıca döndürerek kaplama tekniği kullanılan bu tezde farklı kaplama hızlarıyla kaplanarak yüzey yapısı gözlemlenmiştir.Fotovoltaik hücrenin yapımı sırasında boya olarak Rutenyum Z-907 (C42 H52 N6 O4 Ru S2) , boşluk iletken malzeme olarak da spiro-OMeTAD (2,2',7,7'-tetrakis(N,N'-di-p-metoksifenilamin)-9,9'-spirobifluoren) kullanılmıştır.Hazırlanan filmlerin ve sonrasında oluşturulan fotovoltaik hücrelerin karakterizasyonu için X-ışınları difraksiyonu (XRD), Tencor Alpha Step 500 Profilometre, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) cihazları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis , low temperature TiO2 film coatings on the flexible plastic ITO-PET surface were investigated. Also hole transport layer and counter electrode were coated and investigated onto flexible plastic surface, respectively.For investigating of photovoltaic performance specifications and efficiency , Coatings were obtained with the concentrations of 5% TiO2 and 10% TiO2 . All coatings were made at 50 ? 100 ? 150 oC Degree temperature for observation of temperature affects on flexible plastic ITO-PET surface. Besides, for investigaion of surface morphology, different rate per minute (rpm) velocities were used on spin-coating apparatus.In the course of producing solar cells, ruthenium Z-907 (C42 H52 N6 O4 Ru S2) was used as a dye sensitizer also spiro-OMeTAD (2,2?,7,7?-tetrakis (N,N?-di-p-metoksifenilamin)-9,9?-spirobifluoren) was used as hole transport material.Dye sensitized solar cell production on flexible plastic substrate characterized by using X-ray Difraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), Tencor Alpha Step 500 Profilometer, Atomic Force Microscopy (AFM)