Laktozu indirgenmiş yoğurt üretimi
Production of lactose-reduced yoghurt
- Tez No: 285090
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN RAŞİT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmada, laktoz intleranslı kişiler için laktozu indirgenmiş yoğurt üretimi amaçlanmıştır. Laktozu indirgemek amacıyla %0.1, %0.2 ve %0.3 ticari ß-galaktozidaz ( Lactozym 3000L HG) ilave edilen sütten yoğurt üretilmiştir. Kontrol örneğine enzim ilave edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the reduced lactose yoghurt is intended for people with lactose intolerance. In order to reduce lactose, 0.1% , 0.2%, and 0.3% commercial ß-galactosidase ( Lactosym 3000L HG) suplemended yoghurt that made from milk. Enzyme was not added to the control sample. During 10 days storage of yoghurt, physical, chemical and sensory characteristics were investigated.The results of the study was examined statistically external apparence, cocsistency in the mouth, spoon, consistency, and odor characteristics were seen to be statistically insignificant (p>0.05).