Afyonkarahisar yöresinde bazı yerel üzüm çeşitlerinin (Vitis vinifera sp.) ampelografileri, üzüm kalite kriterleri ve bu çeşitlerden yapılan şarapların kimyasal, duyusal kalite özellikleri, renk değerleri ve toplam fenolik bileşik içeriklerinin incelenmesi üzerinde araştırmalar
Researches about amphelograpy and quality characteristics of some native grape varieties (Vitis vinifera sp.) and investigation of chemical and organoleptic quality properties, colour index and total phenolic compound contents of wines made from these varieties in Afyonkarahisar region
- Tez No: 285105
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDİŞLİ, DOÇ. DR. HATİCE KALKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada Afyonkarahisar merkez ilçede geleneksel bağcılık yapılan yerli bağların 2005-2006 ve 2006-2007 sezonundaki incelemeleri sunulmuştur. Bu bağlar daha önce incelemeleri yapılmamış, çoğu yaşlı yok olmaya yüz tutmuş çeşitlerden oluşmaktadır. 2003 yılından beri ön çalışmalar yapılarak belirlenmiş 6 yerli üzüm çeşidi (Veyisoğlu, Kanlı Üzümü, Acıkara Üzüm, Pembe Çavuş, Kara Dirmit, Sarı Emin) incelenmiştir. Bu çeşitler Afyonkarahisar merkez ilçeye bağlı dört lokasyondan (Büyük ve Küçük Kalecik Köyü, Kışlacık Köyü, Sarık Köyü ile Erkmen ve Çakır Köyleri) seçilmişlerdir. Öncelikle meteorolojik ve toprak verimliliği verileri değerlendirilmiştir. Daha sonra bu yerli üzüm çeşitlerinin (Vitis vinifera spp.) ampelografik, kalite ve verim karakteristikleri yanında bu çeşitlerden elde edilen şaraplarda kimyasal ve organoleptik kalite özellikleri , spektrofotometrik ve kolorimetrik renk indeksleri, toplam fenolik madde içerikleri ve troloks eşdeğeri cinsinden antioksidan kapasite özellikleri incelenmiştir. Sonuç olarak, asma, üzüm ve şarap konu başlıkları altında incelenen bu altı yerel üzüm çeşidinin, değerli, önemli ve korunmaya değer genetik kaynaklar oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, investigation about traditional goblet training native vineyards in Afyonkarahisar inner city district in 2005-2006 and 2006-2007 season is presented. These vineyards are all uninvestigated. Many of them are old and tend to dissappear. Six native grape cultivars selected wih a preliminary investigation since 2003 (Veyisoğlu, Kanlı Üzümü, Acıkara Üzüm, Pembe Çavuş, Kara Dirmit, Sarı Emin) were examined. These varieties were selected from four location (Büyük and Küçük Kalecik; Kışlacık; Sarık and also Erkmen and Çakır villages) of Afyonkarahisar inner city district. At first meteorological and soil fertility data were evaluated. Besides investigation about amphelographic, quality and yield value characteristics of these native grape varieties (Vitis vinifera sp.) also chemical and organoleptic quality properties, spectrofotometric, colorimetric indices, total phenolic compound contents and trolox equivalent antioxidant capacity (TEAC) of wines made from these varieties have been studied. As a result, It has been determined that six native grape cultivars examined under vine, grape and wine topics are valuable, important and worth protecting genetic resources.