Afyon-Döğer Kervansarayı'nın restitüsyonu ve restorasyonu
Restitution and restoration of Döğer Caravanserai in Afyon-Döğer
  1. Tez No: 9308
  2. Yazar: HAYATİ BİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KARAMAĞARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
AFYÜN-DÖGER KERVANSARAYININ RESTîTüSYONU VE RESTORASYONU (Yüksek Lisans Tezi) HAYATİ BîNLER GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BîLîMLERî ENSTİTÜSÜ Şubat 1990 ÖZ Bu tezin konusu Afyon-DöQer Kervansarayı ' dır. Yapı, XV. yüzyıl Osmanlı dönemine aittir. Çalışmanın ilk bölü münde DoQer'in kısa bir tarihi ile karvansaray 1 arın ge lişimine yar verilmiştir. 2. bölümde, eserin rölöve, fo toğraf ve diğer dokümanları verilerek detaylı tarifi ya pılmıştır. Karşılaştırmalı çalışma ile restitüsyon, 3. bölümde ele alınan konulardır. 4. (son) bölümde ise ker - vansaraya verilecek fonksiyon araştırılarak, restoras yonu anlatılmıştır. -V-
Özet (Çeviri)
RESTITUTION AND RESTORATION OF DÖGER CARAVANSERAI IN AFYON-DÖGER (M.Sc. Thesis) HAYATİ BİNLER BAZt UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1990 ABSTRACT The subject of this thesis is the Döger Caravanserai in Afyon. It was built in the 15th century, it shows us features of Ottoman period. First part of thesis, both Döger's history and historical developing of caravanse- raies are examined carefully. Secondly, the caravanserai is described, according to measured drawing, photographs, and other documants of the caravanserai. In the third part, Döger caravanserai is compared with characteristics fetures of another buildings in that term. Finally, giving function to the caravanserai is researched and restoration project is explained. -7T-