Kesirli diferensiyel denklemlerin nümerik çözümleri üzerine
On numerical solutions of fractional differential equations
  1. Tez No: 285115
  2. Yazar: İNAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kesirli diferansiyel denklemler, karmaşık yapıda sistemleri incelemeye yönelik yeni bir bakış açısı olarak ortaya çıkmıştır. Diferansiyel denklemlere ait tanım ve teoremler benzer şekilde kesirli diferansiyel denklemler için de geçerlidir.Bu çalışmada; kesirli hesaplamalara ait tanım ve teoremler verilmiş, Adomian ayrışım (decomposition) metodu, varyasyonel iterasyon metodu ve homotopi pertürbasyon metodu kullanılarak çeşitli kesirli diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözümleri araştırılmış, elde edilen sonuçlara ilişkin tablo ve grafikler sunulnuştur.
Özet (Çeviri)
Fractional differential equations arise to give a new perspective to deal with complex systems. Some definitions and theorems, which are used in differential equations, can be used for fractional equations.In this thesis, some basic definitions and theorems of fractional calculus are given. The numerical solutions of some fractional differential equations are investigated through Adomian decomposition method, variational iteration method and homotopy perturbation method. The graphs and tables related with the problems are shown.