Görevdeş ağlarda mantıksal katman kurulum başarımı üzerine bir çalışma
A comparative study of logical overlay construction and it's performance on peer to peer networks
- Tez No: 285119
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH TURHAN TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde ağ kaynaklarının gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla doğru orantılı olarak, ağ üzerinde çalışan uygulamaların çeşitliliğinin artması ve kullanıcıların sayıca fazla olması, var olan fiziksel ağ yapısının etkin bir şekilde kullanılmasını gerektirmektedir.Bu tez çalışmasında öncelikle literatürde görevdeş ağlarda mantıksal katman kurulumu ile ilgili bir çalışma olan Bölgesel-Farkındalı Paylaşımlı Ağ Kurulumu olan ?mOverlay?, yöntemi temel alınarak, kümeleme başarım ölçütleri geliştirilmiş ve bu ölçütlerin literatürde mevcut olan kümeleme ?doğruluğu? ve ?hassasiyeti? ölçütleri ile kıyaslaması yapılmıştır. Daha sonra küme oluşturma üzerine çalışılmış ve farklı lider seçme kriterleri ve farklı dağıtık küme bölünme yöntemleri önerilerek bu yöntemler merkezi olan ve global bilgi kullananK-Means ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the growth and widespread use of network resources in accordance with the increasing diversity of applications running on the network as well as increasing number of users require efficient use of existing physical network structureIn this thesis, we first develop alternative performance metrics for clustering and compare them with two metrics from the literature, namely, ?accuracy? and ?correctedness? by using a distributed locality-aware overlay network called ?mOverlay? from the literature. Then cluster formation methods are developed in which alternative leader selection and cluster split policies are proposed and their performance is compared with that of K-Means algorithm from the literature.