Atletizm federasyonunun idari ve mali yapısı
- Tez No: 19040
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHİM ÜÇIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
-68- ÖZET 1922 yılında Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı ile İstanbul'la sınırlı kalan bir bölgede teşkilatlanmaya başlayan Türk sporu; daha sonra çeşitli isimler altında yeniden teşkilatlanmış; mevcut sınırları genişleterek ve teşkilata yeni birimler ilave edilerek gelişmeye başlamış böylece günümüz spor teşkilatlanması olan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teşkilatlanma sına gelişmiştir. Günümüzde sporun yönetimi devletini elindedir. Spor merkez de Başkanlığı bağlı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teşkilatı ile onun taşrı uzantıları olan Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlükleri ile yürütülmektedir. Sporun icra birimleri ise merkezde spor federasyonları ile taşrada il spor dalı temsilcilikleridir. Spor Federasyonları 14.3.1991 tarih ve 3703 sayılı kanunun 4'ncü maddesindeki hükme göre Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teşkilatı bünyesinde ana hizmet birimleri içinde yer almakta dır. Federasyon başkanı görevden alınınca veya istifa edilince; Federasyon kurullarında görevleri otomatik olarak sona erer. Federasyonların taşradaki faaliyetlerini yürüten İl Spor Dalı Temsilciliği görevinde fahridir. İl Spor Temsilcileri de göreve seçimle gelirler, görev süreleri dört yıldır. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı Katma Taşra teşkilatı ise özel bütçelidir.
Özet (Çeviri)
-69- -SUMMAKY- Turkish sport which is organized in Istanbul wiht a name Turkish Sports association in 1922 has changed and reorganized. Curret association is colled Youth and Sports General Associa tion. Today sports in being managed by the goverroent. in centre Youth and Sports General Assaciation which is directing Sports is connected to prime ministry, it's got some local organization which is called City and local bports associations in cen tre execution unit of sports is federation and in the local placeses it's called city repesentatives. The election of the president of the federation and forma tion of the federation commissions ara dane by 19 th item of the law which numbered 3289. The president of the federation is elected for five years. The duties are both for president of federation and for the commissions are honorary. if the president resigh his duty, federation commission members resing autoroaticly.