Akdağ (Fethiye) flora ve vejetasyonu
The flora and vegetation of Akdağ (Fethiye)
- Tez No: 285134
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GEMİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma Güneybatı Anadolu'da bulunan, Muğla ili Fethiye ilçesinin Güneydoğusunda yer alan Akdağ'ın (3050m) flora ve vejetasyonunu içermektedir.Flora çalışmaları sonucu bölgede 69 Familya ait 307 cins ile tür ve tür altı düzeyde 699 takson tespit edilmiştir.Saptanan taksonların 154'i endemik olup, toplam floraya oranı %22.03'si dir.Araştırma alanı vejetasyon açısından tipik bir geçiş bölgesi özelliği göstermekte olup,Bu çalışma sonucunda 2 yeni bitki birliği tespit edilmiştir bu birlikler şunlar;?Pinus brutia ve Phlomis fruticosa (Phlomido fruticosae - Pinetum brutiae birliği (ass. nova)?Phlomido grandifoliae - Juniperetum excelcae (ass. nova.) dır.Araştırma alanı andropojenik etkilere önemli derecede maruz kalmış olup bu nedenle floristik bileşeni ve vejetasyon yapısı son derece sınırlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study include Flora and vegetation of Akdağ mountain (3050 m) at South-East Fethiye in Muğla province at South-Western Anatolia.Totally 69 family, 307genus and 699 taxa were determined that end of the floristic studies at this area.Total number of endemic plants are 154 taxa and rate of the endemic taxa to total number of taxa in this area are 22.03 %.At the end of this study, two ass. nova were determined. These associations are following.?Phlomido fruticosae - Pinetum brutiae (ass.nova)?Phlomido grandifoliae - Juniperetum excelcae (ass.nova.).Our studying area vegetation is shown a typical passing regions and was highly exposed from andropogenic affect.