Yozgat'ın korunması gereken bitki türleri ve koruma önlemleri
The plant species required to be conserved in Yozgat and protection
  1. Tez No: 184767
  2. Yazar: FETHİYE SELDA BOZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MECİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ivYOZGAT'IN KORUNMASI GEREKEN BİTKİ TÜRLERİ VE KORUMAÖNLEMLERİ(Yüksek Lisans Tezi)F.Selda BOZTEPEGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEkim 2006ÖZETBu çalışma Yozgat' ın korunması gereken endemik bitki türlerinin yerinde tespitedilerek, koruma önlemlerinin alınması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla (CR) tehlikekategorisinde yer alan Psephellus turcicus ve Scorzonera ekimii bitki türleri ile (EN)tehlike kategorisinde yer alan Silene birandiana türünün bulunduğu Kazankayakanyonu öncelikli çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Psephellus turcicus ve Scorzoneraekimi türleri sadece bir lokasyondan (Kazankaya Kanyonu) Silene birandiana türü iseiki lokasyondan (Kazankaya Kanyonu ve Çayıralan-Akdağ) incelenmiştir. Çalışmasonucunda şu an için her 3 bitki türünü de tehdit edecek faktörlere çalışma alanındarastlanmamıştır. Fakat yaşadıkları ortamdaki toplam takson sayısına ve toplam bireysayısına göre frekanslarının çok düşük olması gelecekte koruma önlemleriningerekebileceği anlamına gelmektedir.Bilim Kodu : 912Anahtar Kelimeler : Yozgat, Kazankaya, Endemik bitki, KorumaSayfa Adedi : 92Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mecit VURAL
Özet (Çeviri)
vTHE PLANT SPECIES REQUIRED TO BE CONSERVED IN YOZGAT ANDPROTECTION MEASURES(M.Sc. Thesis)F.Selda BOZTEPEGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTThis study has been made to local endemic plant species required to be preserved inYozgat in order to take protection precautions. For this purpose, the Kazankaya canyonhas been determined as preferential working site where the plant species Psephellusturcicus and Scorzonera ekimii in the threatened category (CR) and the plant speciesSilene birandiana in the threatened category (EN) exist. The species Psephellus turcicusand Scorzonera ekimii have been examined only in one location (Kazankaya Canyon)and the species Silene birandiana in two locations (Kazankaya Canyon and Çayıralan-Akdağ). Upon the study, we have not observed any threat factor for any of these 3 plantspecies. However, as their frequency is very low related to total taxon number and totalindividual number in their habitat, this fact may suggest that protection measuresshould be taken in future.Science Code : 912Key Words : Yozgat, Kazankaya, Endemic plant, ProtectionPage Number : 92Adviser : Prof. Dr. Mecit VURAL