Akdağ (Olur) florası
The Flora (Olur) of Akdağ
- Tez No: 58480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Erzurum ili, Olur ilçesi sınırlan içerisinde bulunan Akdağ (2466 m) florası üzerinde yapılan bu araştırmada, sahadan 1996-1997 yıllan arasında 305 tür ve tür altı takson toplanmış ve bunlar ayının anahtarlan ile birlikte verilmiştir. Bu bitkilerin 38'i (% 12.4) Türkiye için endemiktir. Bu endemiklerin % 60.5'i İran-Turan, % 5.3'ü Avrupa-Sibirya ve % 5.3'ü Akdeniz elementidir. Fitocoğrafî bölgeleri tespit edilen taksonlardan % 57'si İran-Turan, % 35'i Avrupa-Sibirya ve % 8'i Akdeniz bölgesine aittir. Alandan toplanan bitkilerin hayat formlarına göre dağılımında hemikriptofitler % 48.9 oran ile ilk sırayı almaktadır. Daha sonra sırasıyla kamefitler % 15.7, terofitler % 15.1, geofitler % 10.2, fanerofitler % 9.2 ve vasküler-yan parazitler % 0.98'dir. thtiva ettiği tür sayısı bakımından alanda ilk sıralan alan büyük familyalar Compositae (Asteraceae) (48), Leguminosae (Fabaceae) (31), Labiatae (Lamiaceae) (30), Gramineae (Poaceae) (21), Caryophyllaceae (17), Cruciferae (Brassiceceae) (13), Umbelliferae (Apiaceae) (12), Rosaceae (11) ve Liliaceae (ll)dir. Cinsler ise Centaurea (S), Astragalus (7), Salvia (6),Linum (5), Onobrychis (5) ve Stachys (5)'dir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The flora of Akdağ (2466 m), located in the district of the town, Olur, Erzurum, Turkey, was investigated. This study was carried out between 1996 and 1997 and 305 taxa were collected. These taxa are given with the identification keys. 12.4 percent was found as endemic for Turkey. These endemics are as follows: 60.5 % Îrano-Turanian, 5.3 % Euro-Siberian and 5.3 % Mediterranean elements. The distribution of the species according to the life forms are: hemicryptophytes come first with the rate of 48.9 %, after that, chamaephytes with the rate of 15.7 %, therophytes, geophytes, phanerophytes and vascular hemiparasites are 15.1 %, 10.2 %, 9.2 % and 0.98 % respectively. The families which have the most taxa in research area are; Compositae (Asteraceae) (48), Leguminosae (Fabaceae) (31), Labiatae (Lamiaceae) (30), Gramineae (Poaceae) (21), Caryophyllaceae (17), Cruciferae (Brassicaceae) (13), Umbelliferae (Apiaceae) (12), Rosaceae (11) and Liliaceae (11). Concerning with the number of species the major genera are; Centaurea (8), Astragalus (7), Salvia (6), Unum (5), OnobrycMs (5) and Stachys (5).