Bazı orman ürünü atıklarının adsorbent olarak kullanımı
Utilization of wastes from forest industry as adsorbent
  1. Tez No: 285136
  2. Yazar: NARİYE BERRAKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, kozalak ve meşe palamudu küspesi kullanılarak, atık sulardan adsorpsiyonla asidik, bazik boyar maddelerin ve Cr(VI) metal iyonlarının giderimi incelenmiştir. Adsorpsiyon üzerine, temas süresi, adsorbent miktarı ve pH etkisi araştırılmış ve optimum koşullar elde edilmiştir.Optimum koşullarda, kesikli (batch) adsorpsiyon yöntemini kullanarak elde edilen adsorpsiyon izotermleri Langmuir ile Freundlich izotermleriyle tanımlanmış ve adsorpsiyon sabitleri belirlenmiştir.Sonuçlar, kozalak ve meşe palamudu küspesinin bazik boyar madde içeren atıksular için iyi bir adsorbent olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the removal of dyestuffs (acidic and basic) and Cr(VI) ion from a waste water by adsorption by using pine cone and oak cups pulp was investigated. Contact time, adsorbent amount and pH on adsorption were investigated and optimum conditions were obtained.Adsorption isotherms were obtained by using batch experiment at optimum conditions and were described by Langmuir and Freundlich isotherms, and adsorption constant were determined.The results indicate that pine cone and oak cups pulp are excellent adsorbents for wastewater containing basic dye.