Türkiye'de kurulu olan büyük güçlü rüzgar santrallerinin genel değerlendirilmesi
General assesment of large scale wind farms in Turkey
- Tez No: 285138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN S. ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tez çalışması ile Türkiye'de kurulu olan büyük güçlü rüzgâr santrallerinin kapasite faktörü başta olmak üzere jeneratör seçimi, türbin seçimi, yer seçimi, şebeke davranışları, harmonik analizi, türbinlerin arıza ve bakım analizleri, türbinlerin güç eğrileri gibi parametrelerin karşılaştırılarak ve değerlendirilerek hangi türbin modelinin hangi parametrelerde daha uygun çalıştığının saptanması ve seçilen bir bölge için en verimli rüzgâr türbininin belirlenmesi amaçlanmıştır. Böylece, bu tez çalışmasının Türkiye'de ileride kurulacak olan rüzgâr santrallerini türbin seçimi açısından optimize etmesi ve yatırımcılara yol gösterici olması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, large scale wind farms in Turkey are compared and assessed according to capacity factor, generator choosing, turbine choosing, power curves of wind turbines, turbine siting, harmonic analysis, maintenance and repair analysis. Also in this thesis, it is aimed to determine which turbine model is more appropriate for a given specific site. With this thesis, it is considered to help wind farms which will be established in Turkey in the future, in the way of optimizing turbine choosing. It is also considered to lead the enterprisers who will invest in wind energy sector.