Sofralık zeytin üretimi ve dış satım olanakları üzerine bir araştırma: Akhisar ilçesi örneği
A research on table olive production and the possibilities of foreign sales: The case of Akhisar
  1. Tez No: 285156
  2. Yazar: MÜNEVVER TİRYAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARTUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Dünyada ve Türkiye'de sofralık zeytin üretim,tüketim ve dış satış olanaklarını incelenmiştir. Çalışma alanı olan Akhisar bölgesindeki sofralık zeytin işletmecileri ile anket çalışması yapılarak bölgedeki işletmelerin mevcut durumu, dış pazar potansiyelleri ve sorunları belirlenmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir. Ayrıca çalışmayı desteklemek amacıyla Ege bölgesindeki sofralık zeytin ihracatçılarıyla görüşmeler yapılarak ihracat kısmındaki sorunlar ve çözüm önerileri ele alınmıştır.Sofralık zeytin işletmelerinin temelini küçük kapasiteli aile işletmelerinin oluşturması ile alt yapının yetersizliği ve mevcut alt yapıda istenilen nitelikte üretim yapılmaması nedeni ile bu sektör istenilen gelişmeyi gösterememiştir.Türkiye sofralık zeytin üretimi ve ihracatı konusunda önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak üretiminden ve pazarlama stratejisinin olmamasından kaynaklanan bir takım sorunlar dolayısıyla bu potansiyeli istenilen şekilde değerlendirememektedir. Çalışma ile getirilen önerilerin bu alanda politika belirleyicilere önemli ipuçları verebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey and the World table olive production, consumption and external sales opportunities are analyzed. The study area with the operators of table olives in Akhisar survey of businesses by the current situation in the region, foreign market potentials and problems have been identified and suggested solutions also in order to support the study, interviews were made with table oil exporters in Aegean region in order to tackle problems and discuss solution suggestions.Not only because small family businesses form the basis of table olive enterprises but also the lack of the infrastructure caused the quality of the product to be unable to reach the desired level.Turkey has an important potential for table olive production and exports. However, a number of problems due to lack of production and marketing strategies; mentioned potential cannot be benefited from the desired manner.Recommendations brought with this study are considered to give important clues to policy makers regarding this area.