İmmun sistemi baskılanmış sıçanlarda Pneumocystis pnömonisinin etkeni Pneumocystis carinii'nin mikroskobik ve moleküler tekniklerle gösterilmesi
Displaying the causative agent of Pneumocystis pneumonia P. carinii in immune suppressed rats using microscopic and molecular techniques
- Tez No: 285185
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİRE KARAÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Pneumocystis türleri dünyada yaygın olarak insan ve çok sayıda hayvanda immun sistemin baskılanmasını takiben Pneumocystis pnömonisine (PCP) neden olmaktadır. Bu çalışmada 12 hafta süreyle ağızdan ve derialtından deksametazon ile immun sistemi baskılanmış sıçanlarda P. carinii'nin mikroskopik ve moleküler tekniklerle gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla deksametazon uygulamasından önce ve sonraki 2., 6. ve 12. haftalarda kan, ağız, burun ve göz sürüntüsü yanında 12. hafta sonunda akciğer, kalp, karaciğer, böbrek, diyafram, beyin, dalak, dil, kas, göz, bağırsak ve dışkıdan oluşan toplam 16 farklı örnek toplanmıştır. Tüm örneklerde P. carinii kist ve trofozoitleri mikroskopik olarak Giemsa ve Gram-Weigert boyaları uygulandıktan sonra ve P. carinii'ye ait MSG geni ise PZR ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The genus Pneumocystis causes Pneumocystis pneumonia worldwide in human and wide variety of animals after immune suppression. The aim of the present study was to demonstrate P. carinii using microscopy and molecular techniques in rats immune suppressed by oral and subcutaneous administration of dexamethasone. Blood, oral, nasal and eye swabs were collected before and 2, 6, and 12 weeks after administration of dexamethasone. In addition, at the end of 12 weeks, samples were collected from lung, hearth, liver, kidney, diaphragm, brain, spleen, tongue, muscle, eye, intestine, feces. In these samples, P. carinii cysts and trophozites were investigated microscopically in Giemsa and Gram-Weigert stained slides and P. carinii MSG gene was detected by PCR.