Chlorella sp.' nin izolasyonu, aksenik ve heterotrofik üretimi
Isolation of Chlorella sp., axenic and heterotrophic production
  1. Tez No: 285184
  2. Yazar: DÖNDÜ YALÇIN BİNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM CONK DALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İzmir'in Gümüldür bölgesinden alınan örnek seyreltme ve dökme plaka yöntemleriyle izole edilmiştir. Bu örnek, hem morfolojik hem de moleküler yöntemlerle incelendiğinde Chlorella sp. olduğu saptanmıştır. Aksenik kültür; biyokimyasal, fizyolojik, genetik ve taksonomik çalışmalar açısından oldukça önemlidir. Aksenik izolasyon prosedürü için santrifüj ile yıkama, antibiyotik ile muamele, agar ortamında büyütme, tek hücre izolasyonu gibi yöntemler kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir. 250 mL' lik erlenlerde 11 günlük üretim yapılmıştır. Fototrofik Chlorella sp.' den elde edilen biyomas (0,19 g L-1) ve spesifik büyüme hızı (0,78 gün-1), miksotrofik Chlorella sp.' den elde edilen biyomas (0,31 g L-1) ve ve spesifik büyüme hızı (1,3 gün-1), heterotrofik Chlorella sp.' den elde edilen biyomas (0,6 g L-1) ve ve spesifik büyüme hızı (2,52 gün-1) olarak belirlenmiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre Chlorella sp. heterotrofik üretim potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The cells were isolated by dilution and pour plate techniques from the sample taken from Gumuldur region of Izmir. When this sample was examined by both morphological and molecular methods it was determined that the strain was closely Chlorella sp. Strains of axenic microalgae are very important for biochemical, physiological, genetic and taxonomic studies. The axenic isolation procedure was successfully done by methods like washing to centrifuge, treating with antibiotic, growing on agar medium, isolating single cell. The study was conducted in 250 mL flasks for 11 days. Phototrophic growth of Chlorella sp. was exhibited specific growth rate (0,78 d-1) and dry biomass (0,19 g L-1), mixotrophic growht of Chlorella sp. was demonstrated specific growht rate (1,3 d-1) and dry biomass (0,31 g L-1) , heterotrophic growth of Chlorella sp. was exhibited high specific growht rate (2,52 d-1) and high dry biomass (0,6 g L-1). According to this searching results Chlorella sp. has been capable of heterotrofic production.