Bandpass probleminin analizi ve çözüm algoritmaları
Analysis and solution algorithms for the Bandpass problem
- Tez No: 285189
- Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bandpass Problemi telekomünikasyon sektöründe, ?farklı dalga boylarını bölme ve çoklama? teknolojisi kullanan bir optik iletişim ağında, uygulanabilir en yüksek maliyet indirimini sağlamak için, tek bir kabloda hareket eden farklı dalga boylarındaki bilgi akışının en uygun biçimde paketlenmesini araştıran bir optimizasyon problemidir.Problemin matematiksel modeli için, elemanları {0,1} olan bir A matrisi, herhangi bir sütunda ardışık ve sıfır olmayan elamanların oluşturduğu ?Bandpass? olarak isimlendirilen bir küme ve bu kümenin sabit olarak belirlenmiş eleman sayısına karşılık gelen ?Bandpass Sayısı? olarak isimlendirilen pozitif bir B tamsayısı verilsin. Problemin amacı, herhangi iki Bandpass kümesinin ortak elemanı olmaması şartı altında, B eleman sayısına sahip Bandpass kümelerinin sayısının en çok olmasını sağlayan bir satır sıralaması bulmaktır.Bu çalışmada, Bandpass Probleminin süresel karmaşıklık analizi yapılmış, problemin NPtam sınıftan olduğu ispatlanmıştır. Problemin özel örnekleri geliştirilmiş, bu örneklerin paylaşıldığı internet kütüphanesi hazırlanmıştır. Problemin çözümü için heuristic bir algoritma geliştirilmiş, örnekler üzerinde yapılan hesaplama denemelerinde elde edilen sonuçlar bilinen en iyi sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Öte yandan, Bandpass Problemi'nden esinlenerek DesteCi isminde bir bilgisayar oyunu tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Bandpass Problem is used to provide the optimal reduction of cost and is applicable in the telecommunication field. It is an optimization problem that seeks to find the most convenient way of packaging information flow in different wavelengths that move in one cable. The problem occurs in a communication network that uses ?multiplexing and division of different wavelength? technology.Given a rectangular matrix A of binary elements {0,1} and a positive integer B called the Bandpass Number, a set of B consecutive non-zero elements in any column is called a Bandpass. No two bandpasses in the same column can have common rows. The Bandpass Problem consists of finding an optimal permutation of rows of the matrix that produces the maximum total number of bandpasses having the same given bandpass number in all columns.In this thesis, the time-complexity analysis of the Bandpass problem is done, and it is proven that the problem belongs to NPcomplete class. Specific examples of the problem are developed, and an online library, where such examples may be shared, is created. A heuristic algorithm was also invented to solve the problem and the results of calculation-experiments using this algorithm, are compared with the best results of other algorithms. A computer game, ?DesteCi,? which is inspired by the Bandpass Problem, is also designed.