İnci istiridyesi (Pinctada radiata Leach, 1814) kültürü üzerine biyotik ve abiyotik faktörlerin etkisi
Effects of biotic and abiotic factors to pearl oyster (Pinctada radiata Leach, 1814) culture
  1. Tez No: 285190
  2. Yazar: SELÇUK YİĞİTKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR LÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma inci istiridyesi spatlarının toplanması, farklı boy gruplarının büyüme ve yaşama oranlarını belirlemek, gonad gelişim safhalarını ve et verimlerini tespit etmek, bu verilere abiyotik ve abiyotik faktörlerin etkilerini saptamak üzerine yapılmıştır.Spat toplama çalışmalarında iki farklı derinlik için kolektör sistemleri hazırlanmış ve farklı derinliklerde (1-8 m) spat toplama verimliliği tespit edilmeye çalışılmıştır. İnci istiridyesi spatlarının %67,5'lik kısmı yüzey kolektörlerinden toplanmıştır.Farklı boy gruplarındaki inci istiridyelerinin (15, 20, 25, 30, 35 mm) büyüme ve yaşama performansları Urla Karantina Adası Mevkii ve Çeşme Alaçatı Mersin Körfezi istasyonlarında takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research had been done about spat collecting, growing different size groups and identify the survival rate, to determine stages of gonadal devolopment and the meat yield of pearl oysters and to find how the effects of abiotic and biotic factors on these data.Spat collection systems for two different depth had designed and it?s been tried to determine the spat collection efficiency of different depths (1-8 m) by our spat collection studies. 67.5 % of pearl oyster spats were collected from the surface collectors.Growth of different size groups of pearl oysters (15, 20, 25, 30 mm) were monitored for 12 months in Çeşme Alaçatı Mersin Bay and Urla Karantina Island.