Investigation of ecological quality of Uluova region of keban dam lake
Keban barajı gölü Uluova bölgesinin ekolojik kalitesinin incelenmesi
- Tez No: 704549
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Keban Baraj Gölü'nün Uluova bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaca yönelik olarak, bölgenin tamamını kapsayacak şekilde bölgenin fitoplankton dağılımını ve ekolojik/limnolojik özelliklerini temsil eden beş istasyon belirlenmiştir. Kalitatif plankton örnekleri için plankton ağı kullanılırken, kantitatif plankton analizleri için su şişesiyle (van Dorn) öenekleme yapılmıştır. Bölgenin su kalite özelliklerinin belirlenmesi için yerinde/arazide yapılan ölçümlerin yanısıra, laboratuarda yapılacak analizler için polietilen şişelerle su örnekleri alınmıştır. Kalitatif ve kantitatif örneklemeler bir yılı kapsayacak şekilde mevsimsel olarak gerçekleştirilmiştir. Yüzey su sıcaklık ölçümleri, su sıcaklığının 5.1ºC-21ºC arasında bir dalgalanma aralığına sahip olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma süresince yapılan ölçüm ve analizler sonucunda su kalitesi parametrelerine ait tespit edilen değerlerin değişim aralığı aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir. Elektriksel iletkenlik 249-444 μS.cm-1; Toplam alkalinite ve toplam sertlik 120-140 mgCaCO3/L ve 15-145 mgCaCO3/L; ışık geçirgenliği 1-230 cm; nitrit, nitrat ve amonyum miktarları sırasıyla 0.011-0.065 mg / L, 3.9- 4 mg / L. ve 0.099-0.83 mg l-1; Silika konsantrasyonu 5.38 - 15.46 mg / L; Sülfat konsantrasyonu 8-23 mg / L; çözünmüş oksijen değeri 7.99 - 13.1 mg l-1; Klor iyonu konsantrasyonu 0.1-1 mg 1-l; TDS 110-222 ppm; ortofosfat, 0.01-0.5 mg / L; Toplam fosfor 0.04-6 μg P-PO41-1; Toplam azot 0.6-4.6 mg N 1-1; Toplam organik karbon 9.2-27.6 mg 1-1; Organik madde 0.5-7 mg l-1, klorofil a konsantrasyonu 0.051-41.4 mg/Larasında değişim göstermiştir. KOİ 2-38 mg l-1, konsantrasyonu ve tuzluluk değerleri 0.7-1.25 mg/Larasındadır. Araştırma süresince fitoplanktonda toplam 41 alg türü tespit edilmiştir. Chlorophyta en fazla türle temsil edilen alg divizyosu olurken (23 tür ve %56) onu diyatomeleri temsil eden Bacillariophyta (11 tür ve %27) takip etmiştir. Diğer alg divizyoları sırasıyla Cyanophyta (3 tür ve %7), Dinoflagellatae (2 tür ve %4.8), Euglenophyta ve Chrysophyta (1'er tür ve %2.4) olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was focused on the species composition and seasonal growth dynamics of phytoplankton species occurring in Uluova Region of Keban Dam Lake. The study was conducted at five stations selected in Uluova Region. Water samples were collected in polyethylene bottles water analysis. Biological samples were collected by means of a plankton net for qualitative analysis. Water bottle was employed for quantitative analysis of phytoplankton. Samplings were done seasonally. Generally, results revealed that water temperature has a wide range of fluctuation; it was ranged from 5.1 ºC to 21 ºC. The results of water sample analysis showed the following records; Electrical conductivity ranged from 249-444 μS.cm-1; Total alkalinity and total hardness varied between 120-140 mgCaCO3/L and 120-160 mgCaCO3/L respectively. Water transparency was recorded as 1-230 cm. Concentrations nitrite, nitrate and ammonium ranged between 0.011-0.065 mg/L, 3.9-4 mg/L. and 0.099-0.83 mg/Lrespectively. Minimum and maximum silica concentrations were noted as 5.38 - 15.46 mg/L. Sulfate concentrations varied between 8-23 mg/L. Lower value of dissolved oxygen (DO) was 7.99 and higher value was 13.1 mg/L. Chlorine ion concentrations were recorded as 0.1-1 mg l-1. TDS ranged from 110-222 ppm. Orthophosphate concentrations varied between 0.01 and 0.5 mg/L. Total phosphorus and total. Nitrogen were 0.04-6 μg P-PO41-1 and 0.6-4.6 mg N l-1 respectively and total organic carbon ranged between 9.2-27.6 mg/L. Organic matter aws recorded as 0.5-7 mg/L. Chlorophyll a concentrations showed variations between 0.051 and 41.4 mg l-1. COD concentrations were recorded as 2-38 mg l-1. Salinity values varied between, 0.7 and 1.25 mg l-1. A total of 41 algal species were identified in the phytoplankton. The dominant division was chlorophyta being represented by 23 species (56%). This was followed by diatoms with 11 species (27%), Cyanophyta with 3 species (7%), Dinophyta with 2 species (4.8%), Chrysophyta and Euglenophyta with 1 species (2.4%).