Azot doplanmış TiO2 sentezi ve fotokatalitik aktivitesinin incelenmesi
Synthesis of nitrogen doped TiO2 and investigation of their photocatalytic activities
  1. Tez No: 285197
  2. Yazar: HALİDE DİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN VARLIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Azot (N-) doplanmış TiO2 örnekleri azot kaynağı olarak alkolamin [propanolamin (PROH), etanolamin (ETOH), dietanolamin (DETOH)], alkilamin [n-propilamin (n-PRYL), dipropilamin (DPRYL), dietilamin (DETHL)] ve NH4OH kullanılarak mikrodalga ve otoklav sentez metotları altında sentezlenmişlerdir. Sentezlenen her bir TiO2 örneğinin karakterizasyonu X-ışını kırınımı yöntemi, taramalı elektron mikroskopisi, UV-VIS absorpsiyon spektroskopisi, X-ışını fotoelektron spektroskopisi, fourier dönüşümlü kızıl ötesi spektroskopisi ve BET analizi teknikleri kullanılarak yapılmıştır. Sentezlenen tüm örneklerde TiO2 örgüsü içinde azot interstisyel safsızlık olarak bulunmaktadır. Taneciklerdeki azot miktarı sentez koşullarına ve kullanılan azot kaynaklarının yapısal farklılıklarına bağlıdır.Metilen mavisinin fotokatalitik degradasyon çalışmaları Xe lamba altında gerçekleştirilmiştir. N-doplanmış TiO2 örnekleri, doplanmamış örneklere kıyasla daha yüksek fotokatalitik aktivite göstermişlerdir. Amin kaynaklarının asidik farklılıkları ve sentez koşullarındaki uyarım farklılıkları (termal ya da mikrodalga) fotokatalitik aktivite üzerinde etkilidir. Otoklav sentez koşulu altında amin kaynağı olarak n-PRYL kullanılarak sentezlenen N-doplanmış TiO2 örneği, en az azot konsantrasyonuna sahip olmasına rağmen diğer koşullardaki örneklere kıyasla daha iyi fotokatalitik aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
N-doped TiO2 nanoparticles were prepared by using 1o and 2o alkyl and alcohol amines [n-propylamine (nPRYL), ethanolamine (ETOH), propanolamine (PROH), diethylamine (DETHL), dipropilamine (DPRYL), diethanolamine (DETOH), and NH4OH] as nitrogen sources through microwave and hydrothermal growth methods. Characterization of the nanoparticles were done by X-ray diffraction, scanning electron microscopy, ultraviolet-visible absorption spectra, X-ray photoelectron spectroscopy, fourier transform infrared spectroscopy and BET analysis techniques. For all of the samples nitrogen species in TiO2 lattice were interstitial impurities. Nitrogen content of the particles depended on the preparation conditions and structural differences of nitrogen sources.Photocatalytic degradation of methylene blue was carried out under Xenon lamp irradiation. N-doped TiO2 nanoparticles exhibited higher photocatalytic activity, compared to undoped ones. Acidity differences of amine sources and irradiation differences of synthetic conditions had an effect on photocatalytic activity. Although N doping into TiO2 lattice was least effective for the particle prepared by the use of nPRYL as the amine source and autoclave as the synthetic condition, its photocatalytic activity was slightly better when compared to the others.