Manyetik nanoparçacıklara bağlı 125I/131I işaretli dietilstilbestrol (DES) glukuronid'in sentezlenmesi, biyolojik etkinliğinin incelenmesi
Synthesis of 125I/131I labeled diethylstilbestrol (DES) glucuronide conjugated magnetic nanoparticles, investigation of biological affinities
  1. Tez No: 285210
  2. Yazar: TAYFUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dietilstilbestrol (DES) farmakolojik etkileri doğal estronlara benzeyen sentetik nonsteroidal bir estrojendir. Bu çalışmada DES bileşiğinin enzimatik olarak glukuronik asit ile konjugasyonu ile ß-glukuronidaz enziminin var olduğu tümör hücrelerine spesifik bir estrojen glukuronid türevi sentezlenmiştir. Ardından DES glukuronid (DESG) manyetik özellikteki magnetit nanoparçacıklarına konjuge edilerek (NP-DESG) 125I/131I ile işaretlenmiş ve MCF-7 (insan meme adenokarsinoma hücre hattı), Caco-2 (insan bağırsak kanser hücre hattı) ve A-549 (insan akciğer adenokarsinoma epitel hücre hattı) hücreleri üzerindeki in vitro olarak biyolojik etkinliği incelenmiştir. Ayrıca 131I işaretli DES glukuronid türevi nanoparçacıkların dişi Albino Wistar sıçanlar üzerinde biyoafinite çalışmaları in vivo olarak incelenmiştir.TLRC (İnce Tabaka Radyo Kromatografisi), LC-MS/MS (Kütle Spektrometreli Sıvı Kromatografisi), HPLC (Yüksek Performans Sıvı Kromatografisi), zeta potansiyel, refraktif index, AFM (Atomik Kuvvet Mikroskopisi), SEM (Taramalı Elektron Mikroskopisi) teknikleri kullanılarak sentezlenen molekül ve nanoparçacıkların yapı tayini ve yapısal özellikleri incelenmiştir. DES'in enzimatik glukuronidasyon verimi % 100 olarak bulunmuştur. NP-DESG'nin radyoiyodinasyon verimi % 97.3 olarak ölçülmüştür. Hücre kültürü çalışmalarında, dietilstilbestrolün glukuronidasyonu ile MCF-7 hücrelerindeki affinitesinin arttığı yine DESG bileşiğinin magnetit nanoparçacıklara konjugasyonu (NP-DESG) ile MCF-7 hücreleri üzerindeki affinitesinin arttığı ve dışarıdan manyetik alan uygulanması halinde ise bu affinitenin daha da yükseldiği sonucuna ulaşılmıştır. Dişi Albino Wistar sıçanlar üzerinde yapılan in vivo biyodağılım çalışmalarında ise DESG ve NP-DESG'nin rahim, yumurtalık ve meme gibi dokularda reseptör afinitesinin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diethylstilbestrol (DES) is a synthetic nonsteroidal estrogen and has similar pharmacological effects to natural estrones. DES glucuronide (DESG) was synthesized enzymatically by conjugated glucuronic acid, which is ß-glucuronidase enzyme specific agent in tumor cells. Then, DESG conjugated with magnetite nanoparticles, (NP-DESG) labeled with 125I/131I and in vitro biological activities were examined on MCF-7 cells (human breast adenocarcinoma cell line), Caco-2 (human colonic carcinoma cell line) and A-549 (human lung adenocarcinoma epithelium cell line). Besides in vivo biological affinities of 131I labeled DES glucuronide derivative nanoparticles were examined on female Albino Wistar rats.TLRC (Thin Layer Radiochromatography), LC-MS/MS (Liquid Chromatography with mass mass Spectrometre), HPLC (High Performans Liquid Chromatography), zeta potantial, refractive index, AFM (Atomic Forse Microscopy), SEM (Scanning Electron Microscopy) were performed to determine molecular structures and surface charecteristics. Yield for enzymatical synthesis was found to be 100 % and radioiodine labeling yield of NP-DESG was found to be 97.3 %. Glucuronidation increased affinity of diethylstilbestrol on MCF-7 cells. DESG conjugated magnetite nanoparticles (NP-DESG) affinity also increased with MCF-7 cells. The affinity further increased in case of application of external magnetic field. In vivo biodistribution studies with female Albino Wistar rats, showed that DESG and NP-DESG have receptor affinity on uterus, ovaries and breast tissues.