Akıllı kart yazılımlarının model güdümlü geliştirilmesi
Model based engineering for the development of smart card software
- Tez No: 285212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GEYLANİ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Akıllı kartlar kendi içerilerinde gömülü bir işlemci ve bellek bulundurabilen taşınabilir entegre devrelerdir. Hız, güvenlik ve taşınabilirlik gibi özellikleri sayesinde ulaşım, kredi kartı endüstrisi ve telekomünikasyon gibi sektörlerde geniş kullanım alanı bulmaktadırlar. Ayrıca akıllı kartlar ile günlük hayatta tanımlama, doğrulama ve veri güvenliği gerektiren birçok ticari işlem en az seviyede kullanıcı etkileşimi gerektirerek sağlanabilmektedir. Bu özelliklerine rağmen, akıllı kart yazılımlarını geliştirmek, alt seviye iletişim yapıları, donanımsal sebepler ve geliştirme aşamasında kullanıcıya getirdiği bazı kısıtlar nedeniyle, geliştiriciler için sıkıntılı bir hal almaktadır.. Bu çalışmada, akıllı kart yazılımlarının otomatik, daha basit bir şekilde ve küçük kod hataları engellenerek üretilmesini sağlayan model güdümlü bir yazılım geliştirme yöntemi tanıtılmaktadır. Akıllı kart standartları göz önünde bulundurularak oluşturulan platform bağımsız bir üst modelden model dönüşümleri sonrası iki önemli akıllı kart platformu için (Java Card ve Basic Card) yazılım modelleri ve modelden metne dönüşümler sonrasında bu modellerden otomatik kod üretimi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Smart cards are portable integrated devices that store and process data. Speed, security and portability properties enable smart cards to have a widespread usage in various fields including telecommunication, transportation and credit card industry. However, the development of smart card applications is a difficult task due to the hardware and software constraints. The necessity of the knowledge of both a very low-level communication protocol and a specific hardware causes smart card software development to be a big challenge for the developers. Written codes tend to be error-prone and hard to debug because of the limited memory resources.Hence, in this study, a model-based approach which facilitates the smart card software development is introduced. Proposed approach provides easy design of smart card systems and automatic generation of the smart card software from the system models. A Platform Independent Metamodel (PIMM) is created based on the smart card standards in order to support easy development of instance models and automatic code generation with model transformations for two major smart card platforms: Java Card and Basic Card.