Elektronik kimlik uygulamaları için tasarlanmış akıllı kart işletim sistemi ve gelişmiş güvenlik yöntemi
Smart card operating system design for electronic ID applications and advanced security method
- Tez No: 292318
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ADALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, akıllı kart donanımı üzerinde çalışacak standartları sağlayan temel bir işletim sistemi tasarımı ile bu işletim sistemi üzerinde çalışacak dinamik güvenlik işlevi olarak adlandırılan yeni bir güvenlik yapısı geliştirilmiştir. Çalışmadaki dinamik güvenlik işlevinin gerçeklenmesi için temel bir işletim sistemi ve bu işletim sistemi üzerinde yeni bir dosya, bellek yönetim sistemine gereksinim duyulduğundan projede hem standartlara uyumlu temel bir akıllı kart işletim sistemi, hem de dinamik güvenlik işlevi birlikte tasarlanmıştır. Tasarlanan akıllı kart işletim sistemi ulusal kimlik kartlarında kullanılabilir niteliktedir. Bu işletim sistemi akıllı kartlar için tanımlanan ISO 7816 standardında komut ve işlevleri çalıştırabilir özelliklere sahiptir. ISO standardının haricinde üretimi kolaylaştırmak amaçlı özgün komutlara da sahiptir. Bu komutlardan bazıları bu çalışmada özgün olarak tasarlanan dinamik güvenlik işlevini çalıştırmaya yöneliktir. Tasarlanan dinamik güvenlik işlevi, yazılım güvenliğine yeni bir yaklaşım getirmekte ve gelecekte yazılımların korunmasında sıkça kullanılması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a basic operating system conforming to standards to run on smart card hardware is designed, and a new security structure named ?dynamic security function? is implemented to run on this operating system. In order to implement dynamic security function, a basic operating system and a new file and memory management is needed, so both a basic smart card operating system conforming to standards and a dynamic security function is designed together. The designed smart card operating system can be used as national id card. The operating system can run ISO 7816 standard commands and functionalities. It also has proprietary commands other than ISO standart to simplify production. Some of these proprietary commands are designed to run dynamic security function originally designed in this study. Dynamic security function brings a novel approach to software security and is anticipated to be frequently used in future software.